wtorek, 20 lutego, 2024

PIT-y tylko do 2 maja. Nie przegap ulg!

spot_img

Niewiele czasu (do 2 maja br.), pozostało rolnikom i innym osobom ubezpieczonym w KRUS, na złożenie PIT-ów za 2021 rok.

Nie przegap szansy!

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że w lutym br. przekazała deklarację podatkową PIT-11A lub PIT-40A każdej osobie, która w 2021 r. chociaż raz pobrała jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (tj. emeryturę rolniczą, okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną), albo rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Ponadto każdej osobie, która w 2021 r. pobrała tzw. niezrealizowane świadczenie po zmarłym członku rodziny (emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu), lub alimenty potrącane z emerytury albo renty, KRUS przekazał deklarację podatkową PIT-11.

Bo złożą za ciebie!

Wyżej wskazane deklaracje PIT przekazane zostały również do Ministerstwa Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), przygotowała zeznania podatkowe PIT-37 za świadczeniobiorców KRUS. Zeznania udostępniono do akceptacji lub korekty na stronie www.podatki.gov.pl w usłudze Twój e-PIT. 

Jeśli więc świadczeniobiorca KRUS sam nie złoży zeznania podatkowego PIT-37 we właściwym urzędzie skarbowym w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2 maja 2022 r., ani nie zaakceptuje albo nie odrzuci zeznania przygotowanego przez KAS, zeznanie to automatycznie zostanie uznane za złożone. 

Do 2 maja czas na deklarację ulg!

KRUS zwraca też uwagę, że świadczeniobiorca, który otrzymał co najmniej jedną z ww. deklaracji (tj. PIT-11A, PIT-40A lub PIT-11) i chce skorzystać z ulg podatkowych (np. na zakup leków, rehabilitację) lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź dzieckiem (w przypadku osób samotnych), powinien sam złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 (lub PIT-36 – w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność), także w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2 maja 2022 r. 

Przy czym, tego rodzaju zeznanie można złożyć w formie elektronicznej np. poprzez usługę Twój e-PIT albo we właściwym urzędzie skarbowym w formie papierowej (osobiście lub wysyłając listem poleconym).

E-wersja przyspieszy zwrot!

Nadpłatę podatku wynikającą zarówno ze złożonego przez świadczeniobiorcę zeznania podatkowego (PIT-37 lub PIT-36), jak i z zeznania sporządzonego automatycznie przez KAS, urząd skarbowy zwróci w ciągu 45 dni od złożenia zeznania w formie elektronicznej lub w ciągu 3 miesięcy od złożenia zeznania w formie papierowej. 

W powyższych przypadkach, zwrot zostanie dokonany przelewem na konto bankowe, a jeśli urząd skarbowy nie posiada nr konta osoby uprawnionej do zwrotu nadpłaty podatku, to kwotę przekrajającą 32 zł zwróci prześle przekazem pocztowym na adres świadczeniobiorcy, po pomniejszeniu jej o koszt przekazu. Natomiast kwotę nadpłaty w wysokości do 32 zł osoba uprawniona może odebrać osobiście w kasie urzędu skarbowego.

1% – wskaż organizację

KRUS dodaje też, że każdy świadczeniobiorca może przekazać 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. A jeżeli dokonuje przekazania po raz pierwszy lub pragnie dokonać zmiany organizacji na inną niż w roku poprzednim, to powinien wskazać to w zeznaniu podatkowym lub wypełnić druk PIT-OP. Druk ten należy przekazać do właściwego urzędu skarbowego również w terminie do dnia  2 maja 2022 r. 

W przypadku gdy nie zostanie wskazania nowa organizacja, to 1% podatku urząd skarbowy przeleje na konto tej samej organizacji jak w roku ubiegłym.

Źródło: KRUS
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wika
Wika
1 rok temu

Super, że ktoś przypomina o ulgach. Ja dlatego co roku rozliczam się z programem Pitax, bez błędów i właśnie dostaję te podpowiedzi, jakie ulgi są możliwe.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x