sobota, 24 lutego, 2024

Dlaczego rolnicy mają składać wyjaśnienia odnośnie dopłat bezpośrednich?

spot_img

Poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko (ugrupowanie Kukiz’15) zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z interpelacją w sprawie wezwań rolników do złożenia wyjaśnień lub dokumentów do Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sprawa dotyczy dopłat bezpośrednich, a większość rolników korzysta z tej formy wsparcia. Wnioski o przyznanie płatności można było składać od 15 marca do 15 czerwca br. Natomiast na obecnym etapie ARiMR prowadzi procedurę akceptacyjną. W efekcie na początku sierpnia spora grupa wnioskodawców otrzymała od Agencji wezwania do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentów.

Prowadzenie gospodarstwa

Agencja powołując się na art. 50 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego wzywa rolników do przedstawienia wyjaśnień i dokumentów potwierdzających samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego oznaczonego jako wyodrębniona jednostka, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym, która prowadzi działalność rolniczą oraz o potwierdzenie spełnienia definicji „rolnika”.
Niestety, na przedstawienie aktów notarialnych, czy faktur na zakup maszyn rolniczych, nawozów oraz środków ochrony roślin, rolnicy mają zaledwie 7 dni.
W związku z tym Poseł  Sachajko zapytał Ministra Rolnictwa ile takich wezwań wysłano w latach 2018-2020 do rolników w poszczególnych powiatach?
Parlamentarzysta pragnie się też dowiedzieć, dlaczego tego rodzaju pisma wysyłane są na początku sierpnia, czyli w szczycie sezonu żniwnego? Dlaczego rolnikom wyznacza się tak krótki termin na przedstawienie wyjaśnień?
Parlamentarzysta docieka też do jakiego rodzaju baz danych dostęp ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, inne resorty i podległe im instytucje. Czy można z nich pobrać dane, o które są teraz proszeni rolnicy?
Teraz odpowiedź jest po stronie szefa resortu.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Sejm.gov.pl
Foto: Pixabay

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x