poniedziałek, 20 września, 2021
spot_img

Czy to kryzys rolniczego handlu detalicznego?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W najbliższym czasie do wykazu prac legislacyjnych Rządu ma zostać wpisany projekt zmian w przepisach dotyczących m.in. umów-zleceń. Zgodnie z założeniami Rządu po wejściu w życie nowych przepisów, od każdego zlecenia zapłacimy ZUS. Bez wątpienia stracą na tym rolnicy i renciści. Planowane zmiany mogą bowiem uderzyć też w tak ostatnio przez Rząd preferowane dziedziny: działalność pozarolniczą i rolniczy handel detaliczny (RHD).

Każda działalność pod ZUS?

W przypadku rolników rządowy projekt zmian zakłada m.in.  wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS. 
Dodajmy, że w ten sposób działa obecnie ponad 70 tys. rolników. Są to zazwyczaj właściciele małych wiejskich sklepów spożywczych, gospodarstw agroturystycznych czy zakładów fryzjerskich. W praktyce więc, jeśli po zmianach będą oni chcieli kontynuować swoją działalność to stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli przenieść się do ZUS. Oznacza to, że rolnicy ci utracą prawo do ubezpieczenia rolniczego, za które płacą obecnie 708 zł na kwartał i będą musieli płacić pełne składki w ZUS w wysokości nawet 1457,49 zł miesięcznie. 

Rząd szuka pieniędzy?

W ogólnym ujęciu Rząd przewiduje, że zmiany w przepisach spowodują zwiększenie wpływów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o około 4 mld zł. Wiele też wskazuje na to, że Rząd wykaże w tej sprawie zdecydowanie i zmiany wejdą w życie już od 1 stycznia 2022 r. Jak informowaliśmy na wstępie, projekt ma wkrótce trafić do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Wtedy też rozpoczną się negocjacje z partnerami społecznymi.

Jak jest teraz?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, rolnik lub domownik, który podlegając w pełnym zakresie ubezpieczeniu rolniczemu nieprzerwanie przez co najmniej trzy lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej (lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności), podlega nadal ubezpieczeniu rolniczemu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej albo współpracy przy prowadzeniu tej działalności.  
Musi jednak spełniać jednocześnie następujące warunki:
– złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,
– jednocześnie nadal prowadzić działalność rolniczą lub stale pracować w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej jednego ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym,
– nie być pracownikiem i nie pozostawać w stosunku służbowym,
– nie może mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
– natomiast kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza nowelizowanej każdego roku tzw. rocznej kwoty granicznej (jak podaje KRUS w roku 2020 RKG wynosiła: 3540 zł – przyp. Red.).


Ważna wysokość podatku 

Obowiązujące przepisy mówią też o tym, że do dnia 31 maja każdego roku podatkowego, rolnik podlegający ubezpieczeniu rolniczemu, który prowadzi działalność gospodarczą lub współpracuje przy jej prowadzeniu, ma obowiązek złożyć w KRUS zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku za poprzedni rok podatkowy. Jeśli jednak kwota tego podatku przekroczy wyżej wspomnianą roczną kwotę graniczną, a także jeżeli nie zostanie zachowany termin na złożenie zaświadczenia, ubezpieczenie rolnika ustanie z końcem kwartału, w którym rolnik lub domownik zobowiązany był złożyć w KRUS zaświadczenie. 
Chyba że rolnik lub domownik sam zaprzestał prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sposób trwały albo okresowy przed upływem tego kwartału.

Umowa o pracę, zlecenia z rolnikiem

Jeśli natomiast rolnik, który jest ubezpieczony w KRUS-ie i w okresie tym zostanie zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy też umowy zlecenia, będzie obowiązkowo podlegał  ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako pracownik lub zleceniobiorca (chyba że jest uczniem lub studentem), bez względu na wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia.
W takiej sytuacji ubezpieczenie rolnicze ustanie z końcem kwartału, w którym Rolnik rozpoczął pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Natomiast obowiązek ubezpieczeń z umowy o pracę powstanie od dnia nawiązania stosunku pracy. A w przypadku umowy zlecenia od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania.

Źródła – portale: kadry.infor.pl; bankier.pl; KRUS
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
566ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x