środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Czy rzeczywiście w Europie występuje zakaz uboju rytualnego?

spot_img

Mapa przeczy słowom Ministra Pudy

Coraz większej temperatury nabiera dyskusja nad założeniami tzw. „Nowej Piątki Kaczyńskiego”, czyli zainicjowanej przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości kolejnej odsłony prac nad nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt. Szczególne emocje budzą niedawne wypowiedzi obecnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy, który stwierdził, m.in. że zakaz uboju rytualnego bydła na potrzeby zagranicznych odbiorców, to dostosowanie polskiego prawodawstwa do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Wczoraj publikowaliśmy krytyczną w stosunku do takiej tezy wypowiedź byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Teraz prezentujemy opinię Jacka Zarzeckiego Prezesa Zarządu Polskiego Związku Hodowców Bydła Mięsnego, który w mediach społecznościowych zaprezentował ciekawą analizę sytuacji prawnej w całej Europie (Unia Europejska i kraje niezrzeszone.

Europa bez zakazów?

Podstawą rozważań Jacka Zarzeckiego jest opublikowana przez niego mapa Europy, z której wynika, że

– do grona krajów zezwalających na dokonywanie uboju rytualnego zaliczają się następujące państwa Unii Europejskiej: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Węgry, Włochy, opuszczająca UE Wielka Brytania i państwa niezrzeszone w UE: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Rosja, Serbia, Ukraina a także zaliczana w części do Europy Turcja i Cypr,

– do grona państw, w których wymagane jest wcześniejsze ogłuszenie zwierzęcia zaliczają się natomiast: Belgia (UE), Dania (UE), Islandia, Norwegia, Słowenia (UE), Szwajcaria, Szwecja (UE).

– do grupy państw wymagających ogłuszania po wykonaniu cięcia zaliczają się: Austria (UE), Estonia (UE), Łotwa (UE) i Grecja (UE).

Dodajmy, że w Finlandii (UE) obowiązuje prawo zgodnie z którym podczas uboju wymagana jest jednoczesna tzw. sedacja czyli uspokojenie – obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączania świadomości.  

Mapa przeczy słowom ministra?

A zatem, już sama analiza powyższego zestawienia i mapy  przeczy tezie obecnego Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy  jakoby konieczne było dostosowanie polskiego prawodawstwa do norm unijnych. Szczególnie, że większość państw UE dopuszcza u siebie ubój rytualny, a w pozostałych krajach panują odmienne od siebie prawa.

Szwajcaria, Litwa i Francja

Prezes Zarządu PZHBM Jacek Zarzecki na tym nie kończy tematu i uzupełnia swą prezentację innymi interesującymi wątkami, które warto tu przytoczyć:

– Niektórzy mówią o wzorcach ze Szwajcarii. Ok, zakażmy uboju religijnego bydła, pozwólmy na ubój bez ogłuszania drobiu, ale róbmy pasztety z kotów i kiełbaski z psów, które są tam bardzo popularne. Przy okazji rozwiążemy problem. bezdomności zwierząt – ironizuje Jacek Zarzecki

Ironię łagodzi jednak przykładem Litwy, gdzie do 2014 roku ubój w celach religijnych był zakazany, Natomiast w 2015  ponownie go zalegalizowano. Jacek Zarzecki kwestię tę wyjaśnia następująco

– Dlaczego? Ano zobaczyli, ze trzeba szukać nowych rynków na wołowinę. Zwłaszcza w krajach arabskich. Mądra władza sam sobie krzywdy nie robi…

Prezes Zarzecki wspomina również o Francji, której rząd wydał na ubój specjalne zezwolenie. Rzeźnie muszą się wykazać posiadaniem odpowiedniego sprzętu i stosowaniem procedur. Muszą też wykazać, że ubój to realizacja celowej umowy. Zarzecki dodaje również, że rząd francuski nie narzuca ograniczeń dla eksportu produktów pochodzących z uboju rytualnego, a jego wartość to około 1/3 francuskiego eksportu.

Do tematu z pewnością powrócimy.


Źródło i foto: Profil Jacka Zarzeckiego Twitter

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aragon
Aragon
2 lat temu

XXI w. Zachodnia, nowoczesna cywilizacja i maltretowanie zwierzat na potrzeby zacofanych mentalnie i kulturowo arabow i pociotkow islamskich. Mamona gora! W glowie sie to nie miesci!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x