środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy rolnicy jednak zapłacą za Brexit?

spot_img

Rynkowi specjaliści szacują, że pomimo zapewnień płynących z wielu stron, po formalnym już wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ceny żywności w tym kraju jednak wzrosną. Dotyczy to szczególnie produktów mięsnych. Nastąpi to najprawdopodobniej nawet mimo wdrażania postanowień umowy z UE dotyczącej zasad współpracy po Brexcie. Przemawia za tym fakt, że np. w 2019 roku, gdy Wielka Brytania była jeszcze pełnoprawnym członkiem wspólnoty, około 60% brytyjskiego eksportu żywności, paszy i napojów kierowano właśnie do UE. Podczas gdy wskaźnik importu tych towarów wynosił około 70%. 

Wzrosną koszty handlu

Ponadto, nawet w realiach związanych z obowiązywaniem umowy, specjaliści przewidują wzrost kosztów wymiany handlowej i to mimo braku ceł. W najnowszej analizie opublikowanej przez brytyjską branżową Radę Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB), szacuje się, że wzrost tego rodzaju kosztów, np. związanych z granicznymi odprawami i koniecznością pozyskiwania dokumentacji, wahać się może od 5% do 8% w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego i od 2% do 5% w przypadku upraw, co prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w wysokości cen skupu. 

Czy zapłacą rolnicy?

Znaczyć to może, że najprawdopodobniej rolnicy i producenci rolni poniosą główny ciężar obsługi tych dodatkowych kosztów. Na domiar złego, powyższe szacunki nie obejmują kosztów potencjalnych opóźnień w portach, które nie występowały gdy nie było formalnych granic, a które mogą skutkować np. utratą wartości nietrwałych ładunków. Tego rodzaju ryzyko dotyczy szczególnie łatwo psujących się produktów, w tym też produktów mięsnych. 

Źródła: portal euromeatnews.com, AHDB
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x