środa, 22 września, 2021
spot_img

Czy POLPIG uchroni hodowców przed bankructwem?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do wyłączenia z niebieskiej strefy – obszaru zagrożenia ASF i ustanowienia strefy czerwonej, w niżej wymienionych gminach należących do województwa warmińsko-mazurskiego:

  1. Powiat bartoszycki: gm. Bartoszyce, Bisztynek,
  2. Powiat lidzbarski: gm. Kiwity, Lidzbark Warmiński,
  3. Powiat ostródzki: gm. Małdyty, Miłakowo, Morąg, Łukta, Ostróda, Miłomłyn,
  4. Powiat olsztyński: gm. Jeziorany,
  5. Powiat olecki: gm. Olecko, Świętajno Wieliczki, Kowale Oleckie.

W uzasadnieniu wniosku POLPIG wyjaśnia, że różnica cen skupu w strefie niebieskiej względem czerwonej, sięga ponad 50 groszy za kg żywca. A z uwagi na obecną sytuację rynkową, zmiana strefy z niebieskiej na czerwoną może uchronić wielu producentów przed bankructwem.  

Pochwała rolników i administracji

Przy okazji KZP-PTCh POLPIG pochwalił postępy związane ze znoszeniem kolejnych niebieskich stref w 2020 roku, w którym to udało się znieść strefy niebieskie w aż 150 gminach. 
A to, jak podkreślają branżowcy, jest sukcesem Inspekcji Weterynaryjnej i rolników, którzy podnieśli poziom zabezpieczenia epizootycznego w swoich chlewniach.
Przy okazji POLPIG apeluje do innych środowisk i organizacji branżowych o aktywność w kwestii wskazywania Rządowi i MRiRW następnych obszarów gotowych do zmiany  klasyfikacji ochronnej ASF. 

Decyduje Komisja Europejska 

Dodajmy, że zgodnie z obowiązującymi procedurami, polska administracja rządowa posiada uprawnienia do kierowania tego rodzaju wniosków do Komisji Europejskiej. Z kolei KE upoważniono do podejmowania decyzji o ustanawianiu lub znoszeniu kategorii obostrzeń na obszarach, w których wykryto ASF. Szczegółowa mapa obszarów objętych obostrzeniami i ich zakresy dostępne są na stronie internetowej krajowego Głównego Inspektoratu Weterynarii.   
 
Źródło: KZP-PTCh POLPIG
Foto: Pixabay 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
567ObserwującyObserwuj
8,420SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x