Co z podatkiem cukrowym?
Protest przedsiębiorców i pracodawców
Rolników i producentów rolnych od dłuższego czasu niepokoją plany wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. Obawy dotyczą wpływu tej decyzji na ceny skupu buraka cukrowego, ewentualny spadek popytu na produkty zawierające cukier i wzrost cen cukru w sklepach.
Na obecnym etapie, głos w sprawie zabrał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja ta domaga się odłożenia daty wprowadzenia nowego podatku, protestuje też przeciwko sposobowi procedowania prawnego podatkowych zmian.
Podatki mają być powszechne?
Zdaniem związkowców, kluczową cechą systemu podatkowego powinna być powszechność, a nakładanie dodatkowych obciążeń na arbitralnie wybrane branże gospodarki jest trudne do zaakceptowania.
Krytykę dotyczącą wprowadzania nowej daniny akurat teraz wzmacnia dodatkowo pandemia koronawirusa i notowany obecnie ekonomiczny szok. Poważne zastrzeżenia budzi też sposób pracy parlamentarzystów nad projektem podatku.
Co się wydarzyło?
Przypomnijmy: projekt ustawy wrócił do Sejmu w połowie marca bieżącego roku, wraz z uchwałą Senatu, w której izba wyższa parlamentu wniosła o odrzucenie ustawy w całości. Sejm nie rozpatrzył wniosku Senatu, zaś przewidziany w projekcie ustawy termin wejścia w życie przepisów już minął. Na tym etapie procesu legislacyjnego niemożliwe jest więc wprowadzanie poprawek do projektu. Natomiast podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia zaproponowano wprowadzenie do nieuchwalonego jeszcze projektu ustawy poprawek dotyczących promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Jednak w opinii związkowców, praktyka stosowania tego rodzaju „wrzutek” w trakcie prac komisji nad zupełnie osobnym projektem i proponowanie zmian w jeszcze nieuchwalonej ustawie, jest niemożliwe do zaakceptowania.
Dopiero w 2023 roku?
Ostatecznie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje by przełożyć wprowadzenie tzw. podatku cukrowego najwcześniej na 2023 rok, zamiast pierwotnie planowanego 2021 roku. Do sprawy z pewnością jeszcze powrócimy.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Foto: Pixabay