czwartek, 23 marca, 2023
spot_img

ASF? Koniec z hodowlą świń w systemie otwartym. Ministerstwo szykuje rozporządzenie

spot_imgspot_img

Rynek wieprzowiny ma się coraz gorzej. Afrykański pomór świń oraz epidemia koronawirusa skutecznie ograniczyła wolny rynek i działalność gospodarczą. Resort rolnictwa przedstawił projekt rozporządzenia, który zakazuje prowadzenia hodowli świń w systemie otwartym. Zakaz będzie obowiązywał na terenach objętych ograniczeniami oraz na obszarach zagrożonych. Restrykcje związane z dodatkowym zabezpieczeniem takiej hodowli pojawią się również w obszarze ochronnym. Zmiany dotkną 67 gospodarstw na terenie całego kraju.

Ministerstwo argumentuje swoje działania zwiększeniem skuteczności zwalczania afrykańskiego pomoru świń  poprzez ograniczenie hodowli zwierzyny w tzw. systemie otwartym, w części kraju, w której występują ogniska lub przypadki afrykańskiego pomoru świń, tj. obszarach objętych ograniczeniami oraz obszarach zagrożenia.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie dokument przekazany został do konsultacji międzyresortowych, uwagi można zgłaszać do 10 sierpnia br.

Maria Chmal
Źródło: MRiRW
Zdjęcie: Jumpstory CC0

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników