sobota, 2 grudnia, 2023
spot_img

ASF? Koniec z hodowlą świń w systemie otwartym. Ministerstwo szykuje rozporządzenie

Rynek wieprzowiny ma się coraz gorzej. Afrykański pomór świń oraz epidemia koronawirusa skutecznie ograniczyła wolny rynek i działalność gospodarczą. Resort rolnictwa przedstawił projekt rozporządzenia, który zakazuje prowadzenia hodowli świń w systemie otwartym. Zakaz będzie obowiązywał na terenach objętych ograniczeniami oraz na obszarach zagrożonych. Restrykcje związane z dodatkowym zabezpieczeniem takiej hodowli pojawią się również w obszarze ochronnym. Zmiany dotkną 67 gospodarstw na terenie całego kraju.

Ministerstwo argumentuje swoje działania zwiększeniem skuteczności zwalczania afrykańskiego pomoru świń  poprzez ograniczenie hodowli zwierzyny w tzw. systemie otwartym, w części kraju, w której występują ogniska lub przypadki afrykańskiego pomoru świń, tj. obszarach objętych ograniczeniami oraz obszarach zagrożenia.

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie dokument przekazany został do konsultacji międzyresortowych, uwagi można zgłaszać do 10 sierpnia br.

Maria Chmal
Źródło: MRiRW
Zdjęcie: Jumpstory CC0

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników