niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy paliwa syntetyczne uratują silniki spalinowe?

spot_img

Komisja Europejska ślepo brnie w stronę wyeliminowania z produkcji samochodów spalinowych i zastąpienia ich elektrycznymi. Nie ma znaczenia to, że infrastruktura energetyczna (sieci przesyłowe, brak ładowarek) jest na to nie przygotowana i długo nie będzie. Tymczasem droga do neutralności klimatycznej nie musi prowadzić wyłącznie przez elektryfikację. Do napędu silników od dawna używa się bardziej ekologicznych dla środowiska biopaliw, ale równolegle trwają też prace nad produkcją paliw syntetycznych, które mogłyby rozwiązać kwestie zeroemisyjności, przy zachowaniu dotychczasowej technologii jednostek napędowych.

Ceny paliw ruszyły w górę po obniżce z początku lutego

Coraz więcej producentów samochodowych (Volkswagen, Audi, Porsche, Mazda) prowadzi własne badania nad wykorzystaniem, chociażby dwutlenku węgla (najlepiej wychwyconego z atmosfery) i wody do produkcji syntetycznego paliwa nadającego się do wykorzystania w silniku benzynowym i wysokoprężnym.

Toyota twierdzi, że przyszłość motoryzacji nie jest ograniczona tylko do aut  zasilanych z gniazdka. Koncern od lat rozwija technologię wodorowych ogniw paliwowych, a niedawno zaprezentował światu eksperymentalną Toyotę GR86 na paliwo syntetyczne z biomasy.

Eksperci uważają, że postępująca elektryfikacja może wkrótce znacząco zwolnić, podczas gdy popyt na samochody elektryczne rośnie, a za nową technologią nie nadąża infrastruktura.

Niektórzy sugerują nawet, że wyczekiwana przez wielu rewolucja motoryzacyjna może w dłuższej perspektywie czasu zupełnie nie wypalić. Wtedy nadzieją mogą być paliwa syntetyczne.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: InteriaMotoryzacja

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x