środa, 22 września, 2021
spot_img

Czy minister rolnictwa zaginął?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

„Szanowni Państwo, Czy minister rolnictwa zaginął?”  – takim oto dającym do myślenia nagłówkiem zaczyna się post nadesłany do naszej Redakcji przez Związek Polski Przemysł Futrzarski. Niestety za tą gorzką ironią kryje się bardzo smutna rzeczywistość. 

5 tygodni bez kontaktu

Związkowcy piszą bowiem, że:    
„Od 5 tygodniu próbujemy umówić się na spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Panem Grzegorzem Pudą. Począwszy od końca grudnia ubiegłego roku, do dziś, wysłaliśmy 3 oficjalne pisma z prośbą o spotkanie. Niestety pomimo urzędowego obowiązku, który spoczywa na urzędniku państwowym, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Trwa eksterminowanie zwierząt na naszych gospodarstwach, a minister właściwy ds. rolnictwa od blisko 2 miesięcy nie znalazł czasu na spotkanie z przedstawicielami rolników, których problem bezpośrednio dotyczy.” 

Chcą dyskusji o problemach

Jak zapewniają przedstawiciele Związku Polski Przemysł Futrzarski, podczas oczekiwanego spotkania hodowcy zwierząt futerkowych chcieliby zaprezentować Ministrowi Rolnictwa pomysły na walkę z chorobą SARS-COV-2 u  zwierząt futerkowych. A szczególnie koncepcję finansowania polskiej szczepionki na COVID 19 u norek amerykańskich. 

Ktokolwiek widział?

Niestety takiej szansy przedstawicielom ZPPF nie dano, co związkowcy komentują następująco: 
„Minister po wydaniu rozporządzenia zapadł się pod ziemię. Zaniepokojeni tym faktem rozpoczęliśmy kampanię pod nazwą #KtokolwiekWidział i zwracamy się z prośbą, do każdego, kto ma kontakt z Panem ministrem Grzegorzem Pudą, aby przekazał Mu, że polscy rolnicy mają wiele problemów, które należy pilnie rozwiązać i proszą o spotkanie.” 

Groźba likwidacji branży 

Cienia ironii nie znajdziemy już jednak w podsumowaniu listu Związkowców, którzy jako przedstawiciele największych organizacji rolnych w Polsce zajmujących się hodowlą zwierząt na futra, stwierdzają, że obecnie kilka tysięcy polskich rolników stoi w przededniu likwidacji całego dorobku ich życia. A przyczyną tego jest wykrycie u norki amerykańskiej koronawirusa. 

Hodowcy nie są też uwzględnieni w systemie odszkodowawczym za państwowy nakaz wybicia zwierząt będących ich własnością. Ministerstwo wydało rozporządzenie o uboju zwierząt nie przedstawiając żadnych badań, które potwierdzałyby, że norka amerykańska jest w stanie zarazić człowieka. Nieznane są też branżowcom nazwiska naukowców czy instytutów, na które powołują się politycy, a które miałyby przeprowadzić tego rodzaju badania. 

Dlatego w opinii ZPPF, podstawą do wprowadzenia w życie rozporządzenia pozbawiającego polskich rolników ich własności bez odszkodowań, są niesprawdzone, medialne spekulacje pochodzące z zagranicy.

„Minister odpowiedzialny za rolnictwo w kraju o tak wielkiej produkcji rolnej jak Polska, musi charakteryzować się odwagą i męskim charakterem, a nie chować głowę w piasek, za każdym razem, gdy pojawiają się problemy.” – stwierdza w podsumowaniu swego stanowiska Związek Polski Przemysł Futrzarski. 

Co z zapewnieniami Ministra?

W powyższym kontekście można się też zastanawiać, jak opisana przez ZPPF sytuacja ma się do wyrażanych przy wielu okazjach zapewnień Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy co do tego, że resort pod jego kierownictwem będzie Ministerstwem otwartym, chętnym do rozmów z różnymi środowiskami rolniczymi o różnych sprawach? 
Natomiast problemy – jak zapewniał Minister Grzegorz Puda – należy rozstrzygać podczas dyskusji w ministerialnych gabinetach a nie na ulicy. 
Przypomnijmy też, że od dłuższego czasu z podobną sytuacją zmaga się Ogólnopolski Ruch Rolników AGRO-Unia, który to z kolei – mimo wysyłania wielu oficjalnych sygnałów i zaproszeń – do tej pory nie doczekał się spotkania z Premierem Mateuszem Morawieckim. 

Źródło: ZPPF
Foto:  portal polska niezwykła

  

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
567ObserwującyObserwuj
8,410SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x