Na początku lipca w Topilcu, na Podlasiu, odnotowano ognisko rzekomego pomoru drobiu – pierwsze takie wystąpienie w ciągu ostatnich 50 lat. Inspekcja weterynaryjna bezzwłocznie zgłosiła sprawę wojewodzie podlaskiemu, inicjując tym samym procedury mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Obecnie ograniczenia zostały uchylone.
Rzekomy pomór drobiu na Podlasiu
Obawy związane z rzekomym pomorem drobiu wywołały napięcie na krajowym rynku drobiarskim. W Topilcu konieczne było wyeliminowanie całego stada liczącego 40 tysięcy ptaków. Zgodnie z proponowanym rozporządzeniem, zostały określone dwie strefy: strefa zapowietrzona o promieniu 3 km wokół miejsca wystąpienia zakażenia oraz strefa zagrożona o promieniu 10 km. Ograniczenia obejmwały obszary dwóch powiatów: białostockiego i wysokomazowieckiego.
Nie ma już żadnych ograniczeń związanych z rzekomym pomorem drobiu
Główny Lekarz Weterynarii ogłosił, że w dniu 21 sierpnia 2023 roku Wojewoda Podlaski, na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, opublikował rozporządzenie nr 10/2023, które nieważnia wcześniejsze przepisy dotyczące zwalczania rzekomego pomoru drobiu (ND) w powiatach białostockim i wysokomazowieckim.
W praktyce oznacza to, że województwo podlaskie przestało obowiązywać nałożone wcześniej ograniczenia. Dotyczy to obszarów, które wcześniej były określane jako „obszar zapowietrzony” oraz „obszar zagrożony” po wykryciu przypadków rzekomego pomoru drobiu. Obecnie na terenie całej Rzeczypospolitej Polskiej nie ma żadnych ograniczeń związanych z rzekomym pomorem drobiu.
źródło: Główny Lekarz Weterynarii