niedziela, 24 października, 2021
spot_img

Czy będzie okrągły stół w sprawie podatku cukrowego?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Być może nowy obrót przybierze sprawa tzw. „podatku cukrowego”. Po tym jak niedawno projekt Ustawy o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów, mającej wprowadzić  tzw. podatek cukrowy, trafił na biurko Prezydenta RP Andrzeja Dudy, głos w sprawie zabrał Prezes Spółki Colian Jan Kolański.  Ten znany reprezentant branży napojowej zaapelował o zorganizowanie otwartej debaty – okrągłego stołu – w sprawie podatku cukrowego.

List otwarty do Prezydenta

Zmieńmy ustawę cukrową na prawdziwie prozdrowotną. Zasiądźmy do stołu. Powołajmy radę ekspertów. Jeszcze nie jest za późno, rozpocznijmy dialog” – napisał w liście otwartym do Prezydenta RP Andrzeja Dudy Prezes spółki Colian Jan Kolański. 

Zaznaczył on również, że branża napojowa popiera wprowadzenie podatku cukrowego, ale na zasadach wspólnie wypracowanych przez jej przedstawicieli i rząd.  Prezes spółki Colian uważa, że należy tak skonstruować ustawę cukrową by realnie służyła ona dwóm celom: zapewniła wpływ środków do budżetu na walkę z otyłością i cukrzycą, a jednocześnie przedsiębiorcom (w tym też rolnikom uprawiającym buraki cukrowe), dała możliwość ocalenia wieloletniego dorobku przed jego degradacją i bankructwem. Ważne byłoby też przemyślane przygotowanie się do zmian na poziomie całego łańcucha dostaw: od rolnika przez producentów cukru po sprzedaż produktów z jego użyciem .

Ludzie mogą przestać kupować

Dodajmy, że statystyczny Polak konsumuje 51 kg cukru rocznie, a branże które mają płacić podatek odpowiadają za mniej niż 20 proc. całej konsumpcji. Co więcej, według danych GUS konsumpcja cukru w ostatnim roku spadła o 2,5 kg. Sposobem na rozwiązanie problemów z opłatą cukrową może być – zdaniem Jana Kolańskiego – określenie wysokości podatku cukrowego na poziomie akceptowalnym dla wszystkich zainteresowanych. Opłatę od zawartości cukru, który jest w napojach, sokach, energetykach, izotonikach czy produktach mlecznych, należałoby dostosować do siły nabywczej polskiego społeczeństwa. Podatek nie mógłby też spowodować wzrostu cen tanich produktów z cukrem o 100 proc.

– A takie z całą pewnością będą skutki tej ustawy jeśli zostanie ona przyjęta w obecnej postaci. Ustawa nie może też zwiększać inflacji i podnosić cen produktów spożywczych, które już znacznie zdrożały. To realnie uderza w najuboższą cześć społeczeństwa. Większości Polaków po prostu nie będzie na nie stać. Spadnie sprzedaż i ucierpią wszyscy – podkreśla Prezes spółki Colian.

Jak faktycznie walczyć z otyłością?

Kolejna sprawa do właściwe zdefiniowanie prozdrowotnych celów polityki państwowej, tak by ustawa miała realny wpływ na zmniejszenie otyłości w Polsce. Należałoby też zadbać o edukację prozdrowotną, programy dla dzieci w zakresie zdrowego trybu życia, odżywiania, aktywności fizycznej.
Trzeba to zrobić tak, by straty były jak najmniejsze. Teraz wszystko zależy od woli Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jego decyzji, czy zechce on poprzeć ideę otwartej dyskusji i przedefiniowania podstaw tzw. „podatku cukrowego”

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Co należy zrobić, by skutecznie walczyć z plagą otyłości w społeczeństwie, a jednocześnie nie szkodzić rolnikom uprawiającym buraki cukrowe?
Prosimy o wasze opinie.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: Colian Sp. z o.o., GUS
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek Kowalski
Maciek Kowalski
1 rok temu

Czy politycy się opamiętają w tej kwestii? Przecież to gwarantowany skok bezrobocia!

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x