środa, 8 grudnia, 2021
spot_img

Czy ARiMR zawiesi kontrole?

-REKLAMA-spot_img

Pandemia narasta, a pracownicy Agencji odwiedzają gospodarstwa

W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zamknęła swoje powiatowe biura. Obsługa rolników w wielu dziedzinach prowadzona jest zdalnie i przez Internet. Celem obostrzeń ma być ograniczenie bezpośredniego kontaktu pracowników z rolnikami. Jednak mimo to, nadal prowadzone są czynności kontrolne z zakresu identyfikacji i rejestracji zwierząt w gospodarstwach rolnych, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej budzi poważne obawy u rolników. 

Wizyty w domach i gospodarstwach 

Mimo odnotowywanego ostatnio drastycznego wzrostu zachorowań na koronawirusa w kraju, pracownicy ARiMR dla przeprowadzenia kontroli terenowych nadal osobiście wizytują budynki inwentarskie. Natomiast dla weryfikacji dokumentacji m.in.: rejestrów wypasów, paszportów, ksiąg stada odwiedzają też domy i mieszkania rolników. 

Dla rolników niezrozumiała jest więc sytuacja, w której z jednej strony zamyka się biura Agencji, co utrudnia bieżące załatwianie spraw, m.in. możliwości rejestracji bydła w placówkach ARiMR. Z drugiej natomiast strony realizowane są wizyty pracowników tej instytucji w gospodarstwach, co naraża zarówno rolników jak i pracowników agencji (i ich rodziny) na zachorowanie. 

Dodajmy, że zachorowania wśród rolników, domowników lub pracowników opiekujących się gospodarstwami rolnymi utrzymującymi zwierzęta, są bardzo dotkliwe. Głównie ze względu na to, że opieka nad zwierzętami wymaga ich codziennej obecności. Często też osób takich nie ma kto zastąpić przy pracy. 

Wniosek o wstrzymanie kontroli 

Problem ten podjęła Podlaska Izba Rolnicza, która zaapelowała do ARiMR o to, by ze względu na sytuację epidemiologiczną, do końca roku wstrzymane zostały wszystkie kontrole. 

Przypomnijmy, że do corocznych obowiązków ARiMR należy kontrola polskich gospodarstw. Mowa o tych rolnikach i rolniczkach, który ubiegali się o dofinansowanie i pomoc z funduszy Unii Europejskiej. ARiMR każdego roku zobligowana jest do kontroli zasady wzajemnej zgodności z regułami dotacji dla minimum 1% rolników. W tym roku zapowiedziano, że kontrole obejmą 3788 polskich rolników. Przypomnijmy, w zeszłym roku kontrole objęły 8045 rolników, a w 2018 roku 7293. Zgodnie z harmonogramem prac Agencji, wszystkie kontrole powinny się zakończyć wraz z końcem roku. Nie wiadomo zatem, czy będzie możliwe wstrzymanie kontroli. Nie mniej jednak, wniosek taki wpłynął. 

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,016FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
9,150SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x