piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Cukrownie Krajowej Spółki Cukrowej wystartowały z kampanią buraczaną 2019/2020

spot_img

Pierwsze kombajny buraczane pojawiły się już na polach plantatorów buraków cukrowych odstawiających buraki do cukrowni Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Rozpoczęcie kampanii buraczanej

Buraki w ramach wczesnych odstaw jako pierwsze trafiły 10 września do Cukrowni w Werbkowicach. 14 września skup i przerób buraków rozpocznie także Cukrownia w Malborku. Start kampanii cukrowniczej w Dobrzelinie, Kluczewie i Krasnymstawie planowany jest na 18 września. Jako ostatnie wystartują cukrownie w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwsze transporty z burakami dotrą do Kruszwicy i Nakła nad Notecią 28 września.

Prace inwestycyjne i modernizacyjne

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. deklaruje pełne przygotowanie do tegorocznej kampanii. Wzorem lat ubiegłych Spółka wprowadziła szereg prac inwestycyjno-modernizacyjnych w swoich fabrykach: plac w Kluczewie, dyfuzor w Krasnymstawie, linię oceny surowca w Kruszwicy. Zmodernizowano także Cukrownię w Malborku, linię podawania buraka w Nakle i linię brykietowania wysłodków w Werbkowicach.  W Dobrzelinie zainwestowano w nowe agregaty pompowe na produktowni. A to wszystko by tegoroczny przerób buraków przebiegał bez żadnych problemów. W kampanii 2019/2020 KSC S.A. obsługuje prawie 15 tys. plantatorów buraków cukrowych.

W kampanii 2019/2020 do użytku oddany zostanie Terminal Cukrowy KSC S.A. w  Porcie Gdańskim.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. powstała w 2002 roku. Jest największym w Polsce i jednym z najbardziej znaczących producentów cukru buraczanego w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) oraz Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku. Zlokalizowane na terenie pięciu województw cukrownie przerabiają rocznie około 6 milionów ton buraków uprawianych na areale ponad 100 tysięcy hektarów, a dostarczanych przez około 15 tysięcy Plantatorów. W kampanii cukrowniczej 2018/2019 spółka wyprodukowała łącznie ponad 910 tys. ton cukru. Jest to najlepszy wynik w historii firmy.

Produkty Spółki pod marką „Polski Cukier” sprzedawane są zaróno na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Klientami KSC są nie tylko uznane firmy polskie ale i renomowane koncerny międzynarodowe. Budowana przez lata Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. działa dzisiaj w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Największy udział nadal zajmuje przemysł cukrowniczy. Kolejne to przemysł cukierniczy, przetwórstwa owocowo-warzywnego, zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany.

Do Grupy Kapitałowej KSC S.A. należą dzisiaj poza KSC S.A. cztery produkcyjne spółki zależne

  • Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A.,
  • Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.,
  • Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno Sp. z o.o.
  • Î.C.S.„Moldova Zahăr” SRL w Republice Mołdawii.

 

KSC. S.A

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników