Parlament Europejski niedawno głosował nad sprawozdaniem posła do PE Markusa Piepera, który zaproponował przegląd dyrektywy UE. Stereotypowa debata, mająca niewiele wspólnego z realiami panującymi w terenie, dotyczyła przede wszystkim roli i miejsca bioenergii stałej (biomasa leśna) i płynnej (biopaliwa). Parlamentarzyści w swoim stanowisku przyparli europejski sektor biomasy leśnej do muru.
Zlekceważenie pierwotnej biomasy leśnej ciągnie za sobą poważne konsekwencje
Obecnie prawie 60% całej energii odnawialnej wytwarzanej w UE pochodzi ze zrównoważonej biomasy, pozyskiwanej prawie wyłącznie w Europie. Bioenergia jest popularnym, lokalnym źródłem energii dostępnej po przystępnych cenach dla wielu Europejczyków. Jest to jeszcze bardziej widoczne od momentu inwazji na Ukrainę i ogólnego wzrostu cen energii. Jak wskazuje Copa i Cogeca, UE nie będzie w stanie zrealizować przegłosowanego celu dotyczącego udziału energii odnawialnej w wysokości 45% do 2030 bez optymalnej mobilizacji jej najważniejszego źródła. Parlament Europejski wysyła sprzeczne sygnały, zwłaszcza do branży biomasy stałej.
Koniec wsparcia finansowego dla „biomasy pierwotnej”, ograniczone cele UE w zakresie energii odnawialnej w latach 2017-2022 i zaproponowane przez posłów do PE stopniowe wycofywanie są ciosem dla tysięcy właścicieli lasów i producentów bioenergii. Decyzja ta ignoruje podstawy gospodarki leśnej, gdyż pozyskiwanie drewna i pielęgnowanie lasu zazwyczaj prowadzi do usuwania z lasów „biomasy pierwotnej”.
Zlekceważenie pierwotnej biomasy leśnej oznaczałoby pozostawienie w lesie pozostałości, które w momencie rozkładu emitowałyby takie same ilości CO2 jak gdyby zostały wykorzystane do celów energetycznych, nie zastępując jednak paliw kopalnych i zwiększając ryzyko wystąpienia pożarów lasu. Podejście to wpłynęłoby nie tylko na produkcję i dostawy bioenergii lecz również na cały łańcuch wartości biomasy. Zapisy te odbiłyby się także na użytkownikach końcowych, dla których biomasa jest stabilnym, opłacalnym i zrównoważonym źródłem ciepła i energii.
Copa i Cogeca oczekują reakcji w kwestii stałej bioenergii
Copa i Cogeca są zadowolone z odrzucenia najbardziej szkodliwych poprawek zawartych we wniosku dotyczących biopaliw wytwarzanych z upraw przez posłów do PE. Parlament Europejski postanowił utrzymać stabilny i przewidywalny kurs polityczny. W rzeczy samej, certyfikowane ekologicznie zrównoważone biopaliwa wytwarzane z upraw są skutecznym sposobem na dekarbonizację transportu. W ramach programów badawczych i innowacyjnych należy nadal pracować nad rozwiązaniami dla sektorów, w których elektryfikacja jest niewykonalna. Biopaliwa wytwarzane z upraw są źródłem żywności, paszy, paliwa i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Komisja Europejska regularnie potwierdza, że produkcja biopaliw w UE jest zrównoważona.
Copa i Cogeca oczekują więc reakcji ze strony państw członkowskich w kwestii stałej bioenergii i potwierdzenia stanowiska przyjętego przez posłów do PE w sprawie biopaliw płynnych podczas zbliżających się negocjacji trójstronnych.
źródło: COPA-COGECA