czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Co ze służbą wojskową dla rolników? Jest stanowisko MON

spot_img

W odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło stanowisko Ministra Obrony Narodowej dotyczące rolników i ich możliwości odroczenia służby wojskowej oraz zwolnienia z ćwiczeń wojskowych. Szczególnie zwrócono uwagę na kwestie związane z harmonogramem powołań do ćwiczeń wojskowych, które mogą kolidować z ważnymi okresami prac rolnych.

służba wojskowa dla rolników

Obowiązek obrony Ojczyzny dotyczy także rolników – bez wyłączeń z ćwiczeń wojskowych

W piśmie skierowanym do KRIR, Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło, że obowiązek obrony Ojczyzny spoczywa na obywatelach polskich zdolnych ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego zadania, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 późn. zm.). Prawo to nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe zgodnie z art. 248 ust. 5.

Indywidualne rozpatrzenie odwołań

Niemniej jednak, Ministerstwo wykazuje zrozumienie dla potrzeb osób prowadzących gospodarstwa rolne i wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem, w okresie letnim, tj. lipcu i sierpniu, rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. 

Minister Obrony Narodowej sugeruje również, że zasadnicze powołania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe mogą odbywać się w okresie jesienno-zimowym. 

“Niezależnie od pory roku każdy rolnik ma możliwość odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe, a każdy taki przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany.” – czytamy w odpowiedzi w MON.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta
Edyta
11 miesięcy temu

Rolnik praktycznie przez cały rok nic nie robi. Powinien być zapis w ustawie że służba wojskowa, albo ćwiczenia albo szybki pobór w razie wybuchu wojny to – rolnicy są na pierwszym miejscu i wzywa się ich do armii jako pierwszych.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x