wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Putin obiecuje afrykańskim przywódcom bezpłatne dostawy zbóż

spot_img

Rosja nie przyłączy się ponownie do Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin 27 lipca podczas Forum Ekonomiczno-Humanitarnego Rosja-Afryka, donosi Politico.

Rosja 17 lipca wycofała się z inicjatywy zbożowej, która pozwoliła na bezpieczny przewóz 33 mln ton zboża i innych artykułów żywnościowych z ukraińskich portów.

Inicjatywa zbożowa była zawarta w lipcu 2022 r. przez Turcję i ONZ, po tym, jak inwazja Rosji w lutym 2022 r. zatrzymała eksport, powodując inflację cen i brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Od czasu odejścia od inicjatywy zbożowej Rosja skoncentrowała swoje ataki na ukraińskich portach i terminalach zbożowych, a także na aktywach na Dunaju, który zapewniał alternatywne szlaki dla zboża.

Putin, który oskarżył kraje zachodnie o otrzymywanie większości dostaw podczas transakcji zbożowej, powiedział, że Rosja będzie zmierzać w kierunku „bardziej sprawiedliwego systemu dystrybucji zasobów”.

W najbliższych trzech, czterech miesiącach bylibyśmy gotowi dostarczyć do Burkina Faso, Zimbabwe, Mali, Somalii, Republice Środkowoafrykańskiej i Erytrei do 50 tys. ton zboża. Zapewnimy darmową wysyłkę tych ładunków” – powiedział Putin.

Wcześniej, 26 lipca, Unia Afrykańska wezwała Moskwę do przywrócenia umowy zbożowej z Morza Czarnego. Według Międzynarodowego Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej, bez porozumienia obawy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego mogłyby wzrosnąć w Afryce, gdzie prawie połowa krajów importuje ponad jedną trzecią swojej pszenicy z Ukrainy i Rosji.

Problem zbóż i nawozów dotyczy wszystkich” – powiedział rosyjskim mediom państwowym prezydent Komorów Azali Assoumani, który stoi na czele 55-osobowej Unii Afrykańskiej. „Porozmawiamy o tym w Petersburgu, porozmawiamy o tym z Putinem, aby zobaczyć, jak możemy wznowić tę umowę”.

W porównaniu z pierwszym szczytem Rosja-Afryka w 2019 r., w którym uczestniczyło 43 afrykańskich przywódców państw, w tegorocznym spotkaniu uczestniczy tylko 17.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow za niską frekwencję obwinił „bezprecedensową presję” ze strony USA i ich sojuszników.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek, że skok światowych cen żywności spowodowany załamaniem się umowy czarnomorskiej i bombardowaniem przez Rosję portów rzecznych na Dunaju, które Ukraina wykorzystywała jako okrężną trasę eksportową, był „szczególnie niszczycielski dla wrażliwych krajów walczących o to jak nakarmić swój lud”.

Źródło: Agriculture-com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x