poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Co z odsadkami i jałówkami?

spot_img

Pomoc COVID-19  – co z jałówkami i odsadkami?

W związku z tym, że sektor hodowli bydła mięsnego i chowu opasów, w tym też hodowcy jałówek i odsadków odczuł znaczące skutki kryzysu związanego z pandemią kororonawirusa, m.in w postaci wyraźnego spadku cen, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  z wnioskiem o uzupełnienie projektu rozporządzenia dot. Pomocy dla gospodarstw szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19 i dodanie do tego dokumentu poniższych treści:
– co najmniej 3 szt. gatunku bydło domowe (Bos taurus), typu użytkowego mięsnego, których wiek wynosił co najmniej 6 miesięcy i nie więcej niż 11 miesięcy;
– co najmniej 3 szt. samic gatunku bydło domowe (Bos taurus) typu użytkowego mięsnego, których wiek wynosił co najmniej 14 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące z przeznaczeniem na ubój.

Ujednolicić wysokość wsparcia

Kolejny postulat związku to propozycja ujednolicenia wysokości wsparcia do sztuki bydła (określając jednocześnie maksymalną kwotę wsparcia oraz ilość sztuk), a nie grup ilościowych. PZHiPBM poprosił też Ministerstwo o rozważenie wprowadzenia zapisów o tym, że wsparcie otrzymają zwierzęta, które urodziły się w Polsce i przebywały w gospodarstwie minimum 30 dni.
Szerzej o sprawie pisaliśmy w tekście pt.: Podano szczegółowe stawki pomocy poszkodowanym przez COVID-19 (Publ.: 16 lipca 2020 r.).
Do sprawy z pewnością jeszcze powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło:  PZHiPBM
Foto: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników