środa, 20 października, 2021
spot_img

Czy oczka będą własnoscią?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Moja Woda – sprzedaż nieruchomości

Czy trzeba pytać starosty?

Z początkiem lipca Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska rozpoczęły realizację Programu „Moja Woda” w ramach którego można otrzymać dotację w wysokości do 5 tys. zł na zakup i budowę systemów indywidualnego zatrzymywania wody, w tym też tworzenie oczek wodnych i zbiorników retencyjnych. Sprawa jednak wywołała zaniepokojenie rolników potencjalnie zainteresowanych udziałem w tym programie.

Co z prawem pierwokupu?

Obawy rolników budziły zapisy zawarte w Ustawie Prawo Wodne. Rolnicy niepokoili się, czy utworzenie wspomnianych obiektów wodnych nie spowoduje sytuacji prawnej, zgodnie z którą z mocy Ustawy Prawo Wodne, prawo pierwokupu do nieruchomości na których zainstalowano dotowane obiekty, zyska Skarb Państwa. A zainteresowany sprzedażą takiej nieruchomości rolnik, przed sprzedażą będzie musiał zwrócić się do właściwego starostwa powiatowego z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii skorzystania z pierwokupu.

Co na to Ministerstwo?

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy Wydział Komunikacji Medialnej – Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu. Oto czego się dowiedzieliśmy:
mianem śródlądowych wód stojących określa się wody w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi.
Z kolei wody znajdujące się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędących stawami nie są wprawdzie śródlądowymi wodami stającymi, ale przepisy Prawa Wodnego traktują je tak jak śródlądowe wody stojące.

Urządzenia a nie zagłębienia?

Jednocześnie, jak informuje MK, przy rozumieniu pojęć na gruncie Prawa Wodnego należy kierować się nie tylko wykładnią językową, ale też wykładnią celowościową i funkcjonalną. W tym kontekście oczka wodne można więc uznać za urządzenia retencyjne. A tym samym art. 23 ust. 2 Prawa Wodnego, w którym mowa jest o zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, nie obejmuje oczek wodnych, gdyż oczka te jako urządzenia wodne są urządzeniami lub budowlami, a nie zagłębieniami.

Beneficjenci mogą być spokojni?

A zatem, jak zapewnia Ministerstwo Klimatu, z powyższych względów nie można uznać wód w oczkach wodnych za śródlądowe wody stojące, ani stosować do nich art. 23 ust. 2 Prawa wodnego. W konsekwencji należy uznać,
że prawo pierwokupu przez Skarb Państwa nie dotyczy oczek wodnych w przypadku ich sprzedaży. Beneficjenci Programu Moja Woda mogą więc odetchnąć. Sprzedaż nieruchomości z tego rodzaju inwestycjami nie podlega omawianym ograniczeniom.
Przypomnijmy: Program „Moja Woda” będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Ministerstwo Klimatu
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
592ObserwującyObserwuj
8,780SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły