środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ciągnik i aplikacje bez tajemnic

spot_img

Jak złożyć i wyregulować obwód hydrauliczny? Jak usunąć usterkę z nowoczesnego ciągnika marki John Deere? A także: jak rozpoznać szkodnika uprawy i dobrać właściwy środek zwalczający? – z  takimi i wieloma innymi praktycznymi zadaniami mierzyli się uczestnicy szkolenia dla uczniów średnich szkół rolniczych z zakresu agrotroniki i informatyzacji w mechanizacji rolnictwa, które odbyło się w dniach:  5-6 października 2021 roku w Jabłonkach Starych w województwie warmińsko-mazurskim.

50 przyszłych specjalistów

W warsztatach i wykładach w ramach szkolenia pod pełną nazwą: „Agrotronika i informatyzacja w mechanizacji rolnictwa – wyzwania w diagnostyce, serwisie i naprawie nowoczesnych urządzeń rolniczych – szansa na sukces w zawodzie przyszłości”. uczestniczyło 50 uczniów i 5 nauczycieli. Proces szkolenia nastawiony był na kształtowanie umiejętności praktycznego rozwiązywania zadań przydatnych w przyszłej procy dla rolnictwa. 

Agrotronika, diagnostyka i SI

Uczestnicy skupili się na trzech zagadnieniach: systemy agrotroniczne – sekwencyjne sterowanie układami hydraulicznymi w rolnictwie; diagnostyka komputerowa pojazdów i maszyn, a także aplikacje, systemy wspomagania decyzji i sztuczna inteligencja (SI), w rozpoznawaniu roślin uprawnych oraz chwastów. 

Rzuceni na głęboką wodę

Uczniowie mieli np. za zadanie złożyć i wyregulować obwód hydrauliczny, w którym znajdował się sterowany elektrycznie zawór proporcjonalny. Mieli wykryć i usunąć sztucznie wprowadzone usterki w trzech nowoczesnych ciągnikach marki John Deere. Mogli też wykazać się wiedzą dotyczącą rozpoznawania chwastów i odróżniania ich od roślin uprawnych, z zastosowaniem pielników z analizą obrazu, a także punktową aplikacją herbicydów. 
W tym np. przypadku każdy zespół zrealizował 3 zadania polegające na: rozpoznaniu i prawidłowej weryfikacji chwastów znajdujących się na obiektach pomiarowych (korzystając z aplikacji mobilnej). 
Kolejne zadanie polegało na rozpoznaniu i prawidłowej weryfikacji roślin uprawnych znajdujących się na obiektach pomiarowych. Także przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. Kolejny krok to rozpoznanie i prawidłowa weryfikacja oraz propozycja doboru metody zwalczania agrofagów znajdujących się na obiektach pomiarowych. Tym razem z wykorzystaniem systemów wspomagania decyzji.

Pod okiem uniwersyteckich uczonych

Szkolenie prowadziła grupa doświadczonych wykładowców szkół wyższych: dr hab. inż. Adam Ekielski, prof. SGGW, dr hab. Łukasz Sobiech – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, dr inż. Mirosław Czechlowski – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i mgr inż. Agnieszka Klimek – Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Szkolenie zorganizowała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych i  Warmińsko – Mazurski  Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Było to też pierwsze tego typu działanie współorganizowane przez PIGMiUR. 

Źródło i foto: PIGMiUR

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x