sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rozrzutniki nawozu firmy PICHON

spot_img

Francuski lider na rynku wozów asenizacyjnych, firma Pichon, zaprezentowała nową serię rozrzutników nawozu stałego typu MK. 

13 nowych modeli rozrzutników 

Seria obejmuje 13 modeli rozrzutników o pojemnościach (i ładownościach rzeczywistych), od 10 do 24 m3. Są to w pełni ocynkowane urządzenia zachowujące zalety poprzednich typów rozrzutników Firmy Pichon, czyli: prostą, solidną konstrukcję, wąskie nadwozie i pionowe wałki rozrzucające o dużej średnicy. Przy okazji producent zwraca uwagę na to, że duża średnica i wysoka prędkość obrotowa rozrzutników zapewnia równomierne rozprowadzenie różnego rodzaju produktów i utrzymanie wysokiej przepustowości (nawet pod koniec procesu rozrzucania). Zaletą tych urządzeń jest też duża szerokość robocza – do 24 m przy zastosowaniu adaptera w wałkami poziomymi. 

Napęd, deflektory, sterowanie

Rozrzutniki serii MK można wyposażyć w różne techniczne opcje: zasuwy hydrauliczne, jednostkę napędu hydraulicznego, deflektory boczne, hydrauliczny naciąg taśmy, burty zwiększające pojemność itd. Ponadto, jak zapewniają specjaliści z Firmy Pichon, gama zespołów sterowania w kabinie spełniać może różne funkcje w zależności od rodzaju wymaganej precyzji (od prostej ręcznej regulacji po obsługę z terminalem obsługującym ISOBUS, systemem DPA, ważenie itd.). 

Panel i błotniki 

Nowością są rozwiązania konstrukcyjne panelu przedniego rozrzutnika i błotników. Konstrukcja nadwozia optymalizuje objętość załadunkową i ułatwia rozrzut nawozu. Natomiast przeprojektowana przednia osłona rozrzutników serii MK zyskała zaokrąglony kształt, co zapewnia lepszy widok na taśmę z kabiny. Ułatwione jest też otwieranie i zamykanie osłon, a to dzięki dodatkowemu uchwytowi i paskowi. Dla całej serii ujednolicono też osłony przeciw osadom, a ich kształt nie tylko zapobiega gromadzeniu się na nich rozrzucanego materiału, ale też zapewnia im zdolność do samooczyszczania się. A opcjonalne przedłużenie teleskopowe umożliwia całkowite zakrycie kół w celu jak najlepszego dopasowania do różnych rozmiarów opon. 

Dodajmy, że system mocowania nogi podporowej rozrzutników serii MK został tak uproszczony, że umożliwia regulację wysokości. Dzięki temu można go dostosować do różnych wysokości zaczepu i wielkości kół. Natomiast system obrotowy ułatwia mocowanie przekładni wysięgnika.

Bezpieczeństwo i normy UE

Dla realizacji wymagań europejskiej normy bezpieczeństwa EN690, wszystkie rozrzutniki nowej serii MK Firmy Pichon wyposażone są w alarm dźwiękowy włączany w momencie, gdy rozrzutnik zostanie zatrzymany, a adapter do rozrzucania nadal się obraca. Tego rodzaju funkcjonalność zapewnić ma bezpieczeństwo operatorowi i osobom znajdującym się w pobliżu rozrzutnika. Dla maszyn tej serii dostępne są również dwa nowe zestawy przedniej lub tylnej kamery i świateł roboczych. 

Już wkrótce stół „Precisium”!

W fazę testów weszła natomiast nowa konstrukcja tzw. stołu do rozrzucania o nazwie „Precisium”. Rozwiązanie to ma być dostępne późną jesienią bieżącego roku. Stół „Precisium” będzie przeznaczony do rozrzucania lekkich i lotnych produktów. Jego konstrukcja zapewniać ma większą regularność i szerokość rozrzutu. Stół do rozrzucania można będzie w łatwy sposób zamontować na tylnej ramie rozrzutnika, a w razie potrzeby wyposażyć w prawy i/lub lewy deflektor boczny dla zapewnienia czystego rozrzucania na poboczu drogi lub na krawędzi pola.

Źródło i foto: materiały Firmy Pichon 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x