Co znajdziesz w artykule?
Ostatnie dni z ciepłą temperaturą spowodowały zwiększoną aktywność szkodników rzepaku. W wystawionych żółtych naczyniach rolnicy z południa kraju zaobserwowali masowe pojawy chowaczy, głównie chowacza czterozębnego, ale także chowacza brukwiaczka.
Masowy pojaw na południu kraju
Szczególnie duże nasilenie tego szkodnika występuje w rejonach województwa lubelskiego i Zamojszczyzny. Pojawy obserwowane są również w centralnej i zachodniej Polsce, co potwierdza m. in. komunikat wydany na Platformie Sygnalizacji Agrofagów.
Progi szkodliwości dla chowaczy
Próg szkodliwości dla chowacza czterozębnego wynosi 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni lub 6 chrząszczy na 25 roślinach, natomiast dla chowacza brukwiaczka jest to 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub 2–4 chrząszcze na 25 roślinach.
Jak monitorować?
Zaleca się monitoring plantacji poprzez wystawienie żółtych naczyń wypełnionych wodą z niewielką ilością płynu do naczyń, który zmniejsza napięcie powierzchniowe wody.
Czym zwalczać chowacze?
Do zwalczania chowaczy zarejestrowane są: alfa-cypermetryna, beta-cyflutryna, deltametryna, etofenproks, lambda-cyhalotryna, gamma-cyhalotryna, zeta-cypermetryna, fosmet, tau-fluwalinat, acetamipryd, acetamipryd + lambda-cyhalotryna.
Przypominamy również, że czas na zużycie preparatów zawierających:
- alfa-cypermetryna mija 7.12.2022
- beta-cyflutryna mija 18.05.2022
- zeta-cypermetryna mija 31.07.2022
- fosmet mija 1.11.2022
- cypermetryna mija 30.09.2022