wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Minister Kowalczyk chwali rolnicze ubezpieczenia

spot_img

– Cieszy mnie, że mogę dziś oficjalnie potwierdzić, że system dotowanych przez państwo kompleksowych ubezpieczeń upraw rolniczych i zwierząt gospodarskich już działa! – oświadczył podczas dzisiejszej (22 marca br.), konferencji prasowej Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. – Zachęcam wszystkich rolników do powszechnego i kompleksowego ubezpieczania upraw rolnych oraz hodowli. Szczególnie, że państwo pokryje aż 65 procent wartości ubezpieczeniowych składek! Natomiast na mocy przyjętej Ustawy o kompetencjach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na wniosek zainteresowanych rolników, możliwe będzie sfinansowanie pozostałych 35 procent wartości składek z unijnych funduszy na dopłaty bezpośrednie. Jesteśmy przygotowani finansowo do tego procesu. W budżecie państwa na ten cel zarezerwowaliśmy 1,5 miliarda złotych. Mamy też w rezerwie dalsze 3 miliardy złotych, co pozwala na przykład dofinansować ubezpieczenie około 9 milionów hektarów upraw. 

Od przymrozku po suszę!

W ramach nowego systemu rolnicy mogą ubezpieczyć uprawy: zbóż, rzepaku, rzepiku, drzew i krzewów owocowych, ziemniaków, kukurydzy, buraków cukrowych, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, roślin strączkowych i chmielu. Ubezpieczenia mają charakter kompleksowy ze szczególnym nastawieniem na zabezpieczanie upraw przed pogodowymi anomaliami, takimi jak: grad, przymrozki wiosenne, deszcze nawalne, lawiny, obsunięcia się ziemi, huragany, pioruny, powodzie, pożary z uwzględnieniem nasilającego się ostatnio zjawiska suszy. Nowością jest też możliwość uwzględniania w umowie ochrony od wszystkich ryzyk pogodowych i transportu plonów rolnych.

210 zł przy 10 000 zł wartości! 

Podczas konferencji prezentowano przykładowe symulacje odnoszące wartości ubezpieczeń do wysokości składek. I tak, przy maksymalnej stawce ubezpieczenia w wysokości 20 300 zł/hektar, maksymalna składka wyniesie 1827 zł. A po uwzględnieniu państwowej dotacji, w wysokości 65 procent, rolnik w rzeczywistości zapłaci 639,45 zł. Natomiast w sytuacji gdy wartość ubezpieczenia wyniesie 10 000 zł, przy przykładowej 6% stawce ubezpieczenia, wysokość składki osiągnie wartość 600 zł, co po uwzględnieniu państwowej dotacji, sprawi że rolnik w rzeczywistości zapłaci składkę w wysokości 210 zł. 

– Natomiast po uwzględnieniu możliwości wynikających z nowelizacji ustawy o kompetencjach ARiMR, w przypadku gdy rolnik złoży wniosek poparty ubezpieczeniową umową, możliwe będzie bezgotówkowe pokrycie z funduszy na unijne dopłaty bezpośrednie, wartości składki w pozostałych 35 procentach jej wysokości – poinformował Sekretarz Stanu w MRiRW Ryszard Bartosik. – Formularze wniosków wraz z załącznikami dostępne będą na naszych instytucjonalnych portalach już wkrótce.   

Dodajmy też, że jeśli rolnik skorzysta z systemu ubezpieczeń wzajemnych możliwe będzie np. na przerzucanie funduszy niewykorzystanych w jednym roku, na rok następny, co wpływać będzie na obniżanie wysokości kolejnych składek.

Wykaz ubezpieczycieli  

Podczas dzisiejszej konferencji zaprezentowano też listę towarzystw ubezpieczeniowych, w których dostępna jest dotowana przez państwo oferta ubezpieczeń upraw rolniczych  i hodowli. Na liście tej znalazły się: Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance, TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Towarzystwo Vereinigte Hagelversicherung VVaG i Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. 

AGRO Ubezpieczenia i KRUS

– W przypadku AGRO Ubezpieczeń – Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, które powstało w efekcie zmian własnościowych i przejęcia udziałów Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, w ramach współpracy z KRUS, w naszych placówkach terenowych dostępna będzie pełna oferta dotycząca dotowanych pakietów ubezpieczeniowych dla rolników – wyjaśniła podczas Aleksandra Hadzik – Prezes Krasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 

Dodajmy, że już w tegorocznym okresie wiosennym AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych zaoferowało rolnikom polisy uprawowe i chroniące zwierzęta gospodarskie, w pakietach: Bezpieczne uprawy i Bezpieczne zwierzęta. Natomiast początek wiosennego sezonu sprzedaży dotowanych ubezpieczeń wyznaczono na 1 marca 2022, czyli wcześniej niż w poprzednich latach. Wynika to ze zmian klimatycznych i coraz szybciej rozpoczynającego się okresu wegetacyjnego

Źródła i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x