wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Chłodna majówka i lockdown hamują wzrost cen skupu wieprzowiny

spot_img

Pokładane nadzieje w rozpoczynającym się sezonie grillowym rozmyły się. Prognozowana pogoda na weekend majowy nie sprzyja biesiadowaniu przy ognisku.  

Nieustająca bessa

Ceny tuczników w Europie nie zachwycają. W Danii cena skupu wzrosła o 4 centy. We Francji wzrost wyniósł 3 centy. W Hiszpanii, Holandii i Austrii ceny są ustabilizowane. Belgia zanotowała spadek ceny o 2 centy. U naszych niemieckich sąsiadów sytuacja również nie rysuje się kolorowo. Obniżka z dnia 21.04.2021 na poziomie 8 centów zmartwiła nie tylko hodowców z zagranicy ale bezpośrednio przełożyła się na obawy polskich producentów. 

Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców- Producentów Trzody Chlewnej zauważył, że podaż żywca na rynku niemieckim jest mniejsza o 10% niż rok wcześniej. Problem jednak jest po stronie popytowej. Wpływa między innymi na to przedłużający się lockdown i związane z nim ograniczone zapotrzebowanie na żywiec. Ponadto Covid-19 pojawił się również w kilku rzeźniach niemieckich, a kwarantanna pracowników ograniczyła moce ubojowe na liniach produkcyjnych. 

Zatrważające dane dotyczą Polski. Pogłowie świń spadło do poziomu z lat 50 a krajowy rynek zalewa zagraniczny surowiec. Na półki trafia konkurencyjna tańsza, wieprzowina z Belgii, co zmniejsza zainteresowanie lokalnym surowcem. 

Obecnie monitorowane krajowe rzeźnie płacą 4,65 zł/kg żywca oraz 6,25 /kg kl E. – informuje prezes zarządu KZP-PTCH.

Źródło: kzp-ptch.pl
Zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x