środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Chcesz sprzedawać lub przetwarzać swoje produkty? Zgłoś się po unijną dotację

spot_img

Od 26 października do 24 listopada br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmować będzie wnioski od rolników posiadających własne produkty z gospodarstwa, którzy planują ich przetwórstwo lub sprzedaż (rolniczy handel detaliczny).

Kto może otrzymać wsparcie?

W przypadku przetwórstwa o wsparcie ubiegać się mogą rolnicy, domownicy i małżonkowie rolników rozpoczynający prowadzenie tego rodzaju działalności.

Natomiast w przypadku rolniczego handlu detalicznego (RHD) o pomoc wnioskować mogą wyłącznie rolnicy i małżonkowie rolników prowadzący już działalność w zakresie RHD i ci którzy dopiero zdecydowali się na podjęcie wykonywania takiej działalności. Jednak w obydwu  przypadkach muszą to być osoby ubezpieczone w pełnym zakresie w KRUS.

Nawet do 500 tysięcy

Na tzw. małe przetwórstwo można otrzymać do 500 tys. zł, dotacji. Natomiast na rolniczy handel detaliczny do 100 tys. zł. Pomoc ma formę refundacji do 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Natomiast minimalna wysokość pomocy przyznana na realizację jednej inwestycji wynosi 10 tys. zł.

Mięso, mleko, sery, zboża, pasze

Wsparcie na działalność gospodarczą związaną z przetwórstwem obejmuje produkcję wyrobów z mięsa, przetwarzanie i konserwowanie mięsa oraz owoców i warzyw, jak również przetwórstwo mleka i wyrób serów, a także  wytwarzanie produktów przemiału zbóż. Dotacja obejmuje też produkcję cydru i win oraz olejów i pozostałych tłuszczów płynnych. Wsparcie dotyczy także produkcji gotowej paszy dla zwierząt gospodarskich i karmy dla zwierząt domowych.

A co w ramach RHD?

Dla rolniczego handlu detalicznego wsparcie obejmuje handel świeżym mięsem: wołowym, wieprzowym, baranim, kozim, końskim lub produkowanymi z tego mięsa surowymi wyrobami mięsnymi lub mięsem mielonym oraz świeżym mięsem drobiowym. Pomoc dotyczy też produktów pochodzenia niezwierzęcego, przetworów z owoców i warzyw, w tym soków oraz przetworów z orzechów, przetworów zbożowych i koncentratów spożywczych (koncentratów warzywnych, syropów owocowych). Dotacja uwzględnia też produkcję i sprzedaż olejów, mleka surowego, siary oraz surowej śmietany, jaj, produktów pszczelich nieprzetworzonych, w tym miodu, pyłku pszczelego, pierzgi oraz mleczka pszczelego.

W co można zainwestować?

Wsparcie obejmuje: zakup (wraz z instalacją) maszyn i urządzeń do magazynowania, przygotowania, przetwarzania lub przygotowania i prowadzenia sprzedaży produktów albo  półproduktów rolnych. Dotyczy też zakupu aparatury kontrolnej, oprogramowania, a także budowy, przebudowy i adaptacji obiektów służących przetwórstwu lub sprzedaży produktów rolnych, łącznie z dokumentacją techniczną.

Jak wnioskować?

Warunkiem uzyskania pomocy finansowej jest rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast obowiązek rejestracji działalności przetwórczej obowiązywać będzie po podpisaniu z Agencją umowy o przyznaniu pomocy, a więc po uzyskaniu zapewnienia, że planowana inwestycja spełnia wymogi programu. Szczegółowe warunki naboru i dokumentacja dla wnioskodawców dostępna jest na stronie ARiMR.
Dodajmy, że wsparcie realizowane jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 4.2 – Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój (PROW 2014-2020).

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x