poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

USDA zmniejszył prognozy globalnej produkcji i zapasów pszenicy, ale podniósł rosyjski eksport

spot_img

W swoim wrześniowym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) kolejny już raz obniżył swoje oczekiwania światowych zbiorów pszenicy w tym sezonie. Po cięciu o 3,3 mln ton w sierpniu, teraz korekta w dół wyniosła 6,0 mln ton do 787,3 mln ton. Co jeśli się sprawdzi będzie gorszym wynikiem od rekordowych 790,6 mln ton z sezonu 2022/23.

Wrześniowe cięcie (m/m) prognoz dotyczyło głównie Australii (-3 mln ton), Kanady (-2 mln ton) oraz po ok. 1 mln ton w UE (do poziomu sprzed roku) i Wielkiej Brytanii.

Wymienione korekty w dół zostały tylko częściowo złagodzone przez wzrost szacunków dla Ukrainy (+1,5 mln ton). Warto zwrócić uwagę, że rosyjska produkcja pszenicy pozostawiona została na niezmienionym poziomie 85 mln ton, podczas gdy lokalne prognozy przekraczają już 90 mln ton.

W skali roku największy spadek zbiorów odnotować powinna Australia (z rekordowych 40 do 26 mln ton), Rosja (z rekordowych 92 do 85 mln ton, ale ten wynik może wzrosnąć). Mniejsze zbiory powinny być w Kanadzie (z 34 do 31 mln ton ) i w Kazachstanie (-1,4 do 15 mln ton).

Śladem mniejszej produkcji pójdzie też mniejszy niż w poprzednim sezonie eksport z Australii i Kanady, ale sprzedaż zagraniczna rosyjskiej pszenicy wzrośnie do 49 mln ton, czyli o 3 mln ton od rekordu z 2022/23.

USDA obniżył o 1 mln ton (m/m) do 37,5 mln ton unijny eksport pszenicy, co powinno być i tak wynikiem o 2 mln ton wyższym niż w starym sezonie.

Światowy eksport pszenicy prognozowany jest na 207,3 mln ton (-5,7% – r/r), a Rosja ma odpowiadać aż za 1/4 tego eksportu.

Globalne zużycie pszenicy w sezonie 2023/24 prognozowane jest na 795,9 mln ton (bez zmian – m/m), co oznacza że przewyższy produkcję – 787,3,4 mln ton.

Światowe zapasy pszenicy mocno spadną na koniec sezonu 2023/24

Konsekwencją ostatnich zmian prognoz podaży i popytu jest obniżenie aż o 7,0 mln ton (-0,9 mln ton w sierpniu) do 258,6 mln ton oczekiwanych zapasów pszenicy na koniec obecnego sezonu.  Oznaczać to będzie kolejny rok ze spadającymi zapasami pszenicy (-8,5 mln t lub 3,2% – r/r).

Prognoza dla USA

W krajowym bilansie USDA nie dokonał żadnych zmian w skali miesiąca. Produkcję pozostawiono na poziomie 47,2 mln ton (+2,3 mln ton r/r). Oczekiwane na koniec sezonu zapasy amerykańskiej pszenicy pozostawiono na 16,8 mln ton, co oznaczać będzie wzrost o 1 mln ton w skali roku.

Reakcja rynkowa

W wtorek notowania pszenicy lekko tylko wzrosły w Chicago, podczas gdy kontrakt unijny nie zdążył zareagować na dane (sesja zakończyła się już pół godziny po publikacji raportu).

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x