Amerykańscy analitycy oczekują, że produkcja zboża w Unii Europejskiej w sezonie gospodarczym 2023-24 poprawi się po suszy, która obniżyła plony w sezonie 2022-23, i wzrośnie do 285 milionów ton, z 267 milionów ton w roku poprzednim, zgodnie z Raportem Globalnej Sieci Informacji Rolniczej przygotowany przez Zagraniczną Służbę Rolniczą Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA/FAS).
„W całej UE odnotowano korzystne początkowe warunki rozwoju upraw, chociaż wiosenne deszcze na południowym zachodzie UE będą miały kluczowe znaczenie dla uzupełnienia wilgoci w glebie i umożliwienia powrotu plonów do średniego poziomu”, powiedział FAS.
Przewiduje się, że wszystkie zboża ozime przekroczą poziomy zasiewów z poprzedniego sezonu. Po dotkliwej suszy i wzroście cen nawozów, z jakimi borykali się rolnicy w UE w 2022 r., rośnie zainteresowanie bardziej odpornymi na suszę i mniej pracochłonnymi uprawami. Oczekuje się, że pszenica i jęczmień, które są bardziej odporne na suszę niż kukurydza, pojawią się w strukturze upraw.
Prognoza areału i produkcji pszenicy w UE:
Oczekuje się, że unijna prognoza produkcji pszenicy (137,8 mln ton), kukurydzy (64,4 mln t), jęczmienia (53 mln t), żyta (7,75 mln t), owsa (7,5 mln t), ryżu (1,4 mln t) i sorgo (656 tys. t), ma pomóc w zapewnieniu całkowitego zużycia, które szacuje się na 263,21 mln ton.
Prognoza areału i produkcji kukurydzy w UE:
Głównym przeznaczeniem zboża w UE jest pasza dla zwierząt, stanowiąca średnio ponad 60% spożycia zboża w UE. Oczekuje się, że UE zużyje 158,8 mln ton zboża na paszę dla zwierząt w serwisie 2023-24, przy czym kukurydza, pszenica i jęczmień będą stanowić 85%.
Rosyjska inwazja na Ukrainę w połączeniu z gwałtownymi wzrostami cen żywności nadal obciążają bilans zboża w UE, co spowodowało stagnację ogólnego popytu na zboże.
Przewiduje się, że większa oczekiwana produkcja zmniejszy potrzeby importowe w sezonie 2023-24 do 27,44 mln ton, w porównaniu z 35,59 mln, i pozwoli na wzrost eksportu zboża do 47,44 mln ton, w porównaniu z 42,29 mln w tym sezonie.
Źródło: FAS/USDA