poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

USDA obniżył swoje oczekiwania światowej produkcji i zapasów pszenicy w nowym sezonie

spot_img

W swoim kolejnym raporcie na nowy sezon Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oszacował światowe zbiory pszenicy na rekordowe 796,7 mln ton, czyli o 3,5 mln ton mniej niż w czerwcu, ale ciągle 6,5 mln ton powyżej rekordu z zamkniętego sezonu 2022/23.

Światowe zbiory pszenicy w sezonie 2023/24 powinny ustanowić nowy rekord, ale produkcja tego zboża obniży się u dwóch głównych eksporterów.

Gorsze niż w czerwcu, ale i tak rekordowe prognozy produkcji pszenicy na nowy sezon (2023/24)

Największy spadek zbiorów odnotować powinna Australia (z rekordowych 40 do 29 mln ton), Rosja (z rekordowych 92 do 85 mln ton) i Ukraina (z 21,5 do 17,5 mln ton). Mniejsze niż rok temu zbiory pszenicy oczekiwane są też w Kazachstanie (-2,4 do 14 mln ton). Śladem mniejszej produkcji pójdzie też mniejszy niż w tym sezonie eksport z Australii, ale sprzedaż zagraniczna rosyjskiej pszenicy jeszcze wzrośnie (+2 do 47,5 mln ton) w stosunku do zakończonego sezonu. USDA oczekuje również większego popytu na unijne ziarno na globalnym rynku (z 34 do 38,5 mln ton), co daje szanse na odbicie w górę cen.

Wymienione wyżej spadki oczekiwanej produkcji powinny zostać z nawiązką zrekompensowane przez dużo lepsze zbiory pszenicy w Argentynie (+3 do 17,5 mln ton), Kanadzie (z 34 do 35 mln ton), UE (z 134 do 138 mln ton), Indiach (z 104 do 113,5 mln ton) i lekki wzrost w Chinach.

Warto jednak zauważyć, że w stosunku do czerwca spadła prognoza zbiorów pszenicy w UE (-2,5 mln ton), Argentyna (-2 mln ton), co częściowo zostało złagodzone przez wzrost oczekiwań dla USA (+2 mln ton – m/m).

Globalne zużycie pszenicy w sezonie 2023/24 prognozowane jest na 799,7 mln ton (+3,3 mln ton – m/m), co oznacza że przewyższy produkcję (796,7 mln ton).

Konsekwencją opisanych zmian prognoz podaży i popytu jest obniżenie o 4,2 mln ton (m/m) oczekiwanych zapasów pszenicy na koniec nowego sezonu, do 266,5 mln ton. Oznaczać to będzie  kolejny sezon ze spadającymi zapasami tego zboża (-2,8 mln t lub 1,5% – r/r).

Wzrosły prognozy zbiorów i zapasów pszenicy w USA

Zgodnie z raportem USDA, tegoroczna produkcja pszenicy w Stanach Zjednoczonych będzie o  2,3 mln ton wyższa w stosunku do bardzo słabego 2022 roku (+2 mln ton od czerwca) i powinna przekroczyć 47 mln ton. Oczekiwane nieco niższe niż rok temu, ale znacznie lepsze niż w czerwcu plony powinny być z nawiązką zrównoważone przez większy areał. W rezultacie zapasy amerykańskiej pszenicy powinny się nieco zwiększyć w skali roku.  

Szacunki produkcji w starym sezonie 2022/23

W lipcowym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa USDA podniósł zauważalnie produkcję pszenicy w zakończonym sezonie 2022/23. Zbiory starej pszenicy szacowane są teraz na rekordowe 790,2 mln ton (+1,7 mln ton od czerwca). Wyższa produkcja i jednocześnie wyższe zapasy początkowe (końcowe z 2021/22) przełożyły się na korektą w górę (+2,7 mln ton w stosunku do poprzedniego miesiąca) zapasów na koniec sezonu, do 263,3 mln ton. W związku z tym, że jednak produkcja nie nadążała za konsumpcją, to w skali roku zapasy pszenicy spadły o ponad 1,3%.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x