środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

USDA obniżył nieco prognozę światowej produkcji i zapasów zbóż w tym sezonie

spot_img

W prognozie z 8-go lutego 2024 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o blisko 3 mln ton (+9 mln ton w styczniu) do 2,810 mld ton oczekiwane światowe zbiory zbóż w trwającym sezonie 2023/24.

Korekta w dół globalnej produkcji dotyczyła zbóż paszowych

Nieco gorsze w lutym prognozy zbiorów są konsekwencją niższych (niż w styczniu) oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (-3,3 mln ton), co zostało złagodzone przez blisko milionowy wzrost produkcji pszenicy.

Jednocześnie podniesiona została światowa konsumpcja

Globalna konsumpcja ziarna zbóż została podniesiona w tym miesiącu o skromne 1,1 mln ton do 2,812 mld ton (+1,7% – r/r). Oznacza to, że światowa konsumpcja zbóż powinna przewyższyć lekko (2,6 mln ton) poziom produkcji.

Zapasy zbóż powinny spaść minimalnie – rok do roku

Konsekwencją najnowszych zmian w światowym bilansie zbóż są niższe o 3,9 mln ton zapasy końcowe (+11,4 mln ton w styczniu), szacowane na 775,1 mln ton. Po lutowej korekcie w dół, zapasy zbóż powinny obniżyć się symbolicznie (-0,3%) w stosunku do zamknięcia sezonu 2022/23.

Jednocześnie wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na komfortowym poziomie 28% (zapasy wystarczą na 101 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że blisko połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach (212 mln ton kukurydzy i 133 mln ton pszenicy).

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x