Co znajdziesz w artykule?
Czy soja będzie nadal wspierała notowania unijnego rzepaku?
Na giełdzie Euronext-Paryż (MATIF) kontrakt na rzepak z dostawą w lutym 2024 od początku października notowany jest w szerokim przedziale 420-450 eur/t. Są to poziomy o blisko 10% powyżej historycznego dołka tej serii (ok. 400 eur/t) z końca maja tego roku. Komfortowy bilans rzepaku w UE oraz import gotowych olejów roślinnych hamują wzrostowe ruchy cen rzepaku na giełdzie paryskiej. Niższe w ostatnich tygodniach ceny ropy też przyczyniają się do tej tendencji. Z drugiej strony drożejąca soja wspierała notowania rzepaku w I połowie listopada. W ostatnich dniach notowania soi zaczęły jednak spadać pod wpływem poprawy prognoz pogody dla Brazylii. To właśnie zmieniające się oczekiwania produkcji soi w Ameryce Południowej będą decydować o notowaniach rzepaku w kolejnych miesiącach.
Unijna pszenica najtańsza od czerwca tego roku
W czasie piątkowej sesji (17.11.2023) wycena grudniowego kontraktu na pszenicę spadła poniżej 225 eur/t i chociaż sesja zamknęła się o 2 euro wyżej, to i tak są to poziomy niewidziane od przełomy maj/czerwiec 2023.
Spadek ceny pszenicy był bezpośrednią reakcją na 2% wzrost kursu euro do dolara (w skali tygodnia) do poziomu 1,090 (najwyżej od końca sierpnia). Gwałtowny wzrost kursu euro do dolara obniża konkurencyjność francuskiego (też unijnego) eksportu pszenicy w sytuacji i tak olbrzymiej konkurencji dostawców z Rosji i Ukrainy.
Dane KE pokazują, że eksport pszenicy miękkiej z UE obniżył się w tym sezonie o 21% (na 02.11.2023) do 10,81 mln ton. Jednocześnie import tego zboża wzrósł o 16% (r/r) do 3,30 mln ton.
Kukurydza pozostaje w trendzie bocznym
W Paryżu wycena najbliższej serii kukurydzy spadła w skali tygodnia o symboliczne 0,5 euro w skali minionego tygodnia do 205,75 eur/t. Notowania unijnej kukurydzy z dostawą w lutym poruszają się w listopadzie w trendzie bocznym 205-210 eur/t po tym jak na początku miesiąca kontrakt ten ustanowił swoje historyczne minimum 203,5 eur/t (tej serii).
Presja na ceny kukurydzy płynie z Chicago, gdzie analogiczny kontrakt oscyluje w okolicy swoich 3-letnich minimów. USA kończą właśnie rekordowe zbiory kukurydzy, które doprowadzą do 60% wzrostu krajowych (USA) zapasów na koniec obecnego sezonu. Wzrosły też znacznie prognozy zbiorów tego zboża na Ukrainie, w Rosji i minimalnie w UE. Konkurencja na rynku eksportowym jest bardzo duża, a o przyszłych cenach zadecydują zmieniające się perspektywy zbiorów w Ameryce Południowej.
Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste
Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 17.11.2023):
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Źródło cen: www.barchart.com