czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Unijne kontrakty na zboża i rzepak potaniały w przedświątecznym tygodniu

spot_img

W Paryżu rzepak (seria najbliższa) zamknął miniony czwartek ceną 438,0 eur/t po spadku o nieco ponad 10 euro w skali skróconego tygodnia przedświątecznego. Zniżka notowań unijnych nasion wynikała z korekty spadkowej jaka zawitała na rynku oleju palmowego, kanadyjskiej canoli i soi. 

Nadal jednak wszystkie wymienione wyżej kontrakty, w tym unijny rzepak, odnotowały kilkuprocentowy wzrost w skali miesiąca.

Marcowemu odbiciu nasion oleistych sprzyjała droga ropa i prognozy mniejszych zasiewów rzepaku w Kanadzie i Europie

KE oczekuje niższego o prawie 4% obszaru zasiewów rzepaku w UE-27, podczas gdy Strategie Grains aż o 8% spadku w stosunku do 2023 r.. UkrAgroConsult wskazuje na 9% spadek ukraińskiej zasiewów w 2024 r. Jednocześnie niezwykle trudne warunki powinny obniżyć obszar zasiewów w Wielkiej Brytanii o ponad ¼ w stosunku do 2023 roku. Oficjalne szacunki płynące z Kanady pokazują, że tamtejsi rolnicy zamierzają zasiać o 3% mniej rzepaku pod tegoroczne zbiory.

Notowania unijnych zbóż spadły w skali tygodnia, ale wzrosły w marcu

Dzięki czwartkowemu odbiciu, paryski kontrakt na kukurydzę (termin czerwcowy) zamknął tydzień stratą o skromne 0,25 euro (-0,1%), ale podrożał w skali marca ponad 15 euro (8,6%). Czwartkowe odbicie było konsekwencją publikacji przez USDA gorszych od oczekiwań danych pokazujących spadek oczekiwanego na ten rok areału i zapasów kukurydzy w USA.

Na globalnym rynku kukurydzy widoczne było w marcu ożywienie popytu ze strony importerów, po tym jak ceny spadły na początku 2024 roku na kilkuletnie minima. W konsekwencji notowania giełdowe tego zboża rosły przez trzy kolejne tygodnie z rzędu.

Notowania giełdowe unijnej pszenicy zamknęły tydzień spadkiem o niespełna 4 eur/t

Mimo ubiegłotygodniowej przeceny unijna pszenica podrożała w marcu prawie 13 euro (6,7%). Na zmianę trendu wpłynęło kilku czynników. Jednym z nich jest nasilenie bombardowań infrastruktury w portach Wielkiej Odessy, co oczywiście grozi ograniczeniem dostaw ukraińskiego ziarna. Kolejnym prowzrostowym czynnikiem są oczekiwania mniejszego areału zasiewów pszenicy w Europie, a w konsekwencji gorszych zbiorów w 2024 roku. Wreszcie ceny zaczęły rosnąć również pod wpływem zapowiedzi wprowadzenia ceł zaporowych na import zbóż z Rosji i obaw, że ograniczony zostanie import zbóż z Ukrainy do UE.

Na globalnym rynku pszenicy nadal dominuje Rosja, a importerzy nie akceptują na razie wyższych cen. Jednak w dłuższej perspektywie ewentualne dalsze wzrosty notowań kukurydzy (sprzyjają temu oczekiwania mniejszego areału w USA) powinny ciągnąć w górę ceny pszenicy.

Ceny giełdowe zbóż rosły w marcu również pod wpływem wychodzenia z krótkich pozycji przez inwestorów spekulacyjnych po tym jak notowania giełdowe zbóż i soi spadły na 3-4 letnie minima i zabrakło na razie nowych wiadomości rynkowych, które mogłyby uzasadniać jeszcze niższe ceny.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 28.03.2024):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x