czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wyjątkowe maszyny rolnicze. SaMASZ świętuje jubileusz 40-lecia

spot_img

Tworzenie maszyn z pasją do ich rozwoju, pozwala firmie SaMASZ przekraczać kolejne granice. Dzieje się tak od 40 lat, w czasie których produkty z napisem „Made in Poland” zyskiwały na całym świecie coraz większą renomę. Obecnie przez sieci dealerskie i importerów (SaMASZ North America, SaMASZ BVBA, SaMASZ UK), maszyny rolnicze trafiają do ponad 70 krajów. Pracują tam w mniejszych gospodarstwach i w największych przedsiębiorstwach rolnych, gdzie postrzegane są jako maszyny klasy premium.

Luty 2024 roku to data szczególna dla firmy SaMASZ. 40 lat wcześniej inżynier Antoni Stolarski założył działalność gospodarczą. Zaczynał w przysłowiowym garażu, a dzisiaj prowadzi firmę będącą producentem maszyn do zbioru zielonek i komunalnych wysyłanych na prawie wszystkie kontynenty.

Fabryka Przemysłu 4.0

Nowoczesny zakład produkcyjny SaMASZ w Zabłudowie k. Białegostoku z halami o powierzchni 4 ha zatrudniający ponad 800 osób, jest cały czas powiększany i przekształcany w fabrykę Przemysłu 4.0. Dlaczego? To konieczność z powodu wzrostu zamówień na maszyny rolnicze z rynków całego świata. Coraz nowocześniejsza fabryka pozwala produkować doskonalsze maszyny SaMASZ, które z powodzeniem konkurują z ich odpowiednikami największych europejskich i światowych producentów.

„Jesteśmy w trakcie transformacji cyfrowej i realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 będącego jej częścią. Główne filary tych działań obejmują ludzi, procesy i technologie. Przemysł 4.0 pozwala firmie stać się bardziej wydajną i dzięki temu osiągnąć przewagę na rynku” – wyjaśnia Leszek Szulc, dyrektor ds. technicznych i produkcji firmy SaMASZ.

Polska myśl techniczna

Prezes Antoni Stolarski jest szczególnie dumny z efektów prac Ośrodka Badawczo-Rozwojowego SaMASZ. Nic dziwnego, bo inżynier Antoni Stolarski jest również konstruktorem i w początkach działalności firmy SaMASZ sam projektował maszyny rolnicze.

W Ośrodku Badawczo-Rozwojowym SaMASZ pracują 82 osoby w tym 40 konstruktorów. Zajmują się oni doskonaleniem dotychczasowych konstrukcji oraz projektowaniem i budowaniem nowych prototypów maszyn rolniczych. Takich projektów w realizacji jest obecnie ponad 30.

„Obejmują one prace nad systemem monitorującym w czasie rzeczywistym ilości zbieranego plonu, systemem geolokacyjnego mapowania pola z uwzględnieniem informacji dotyczącej plonu, systemem monitorującym parametry pracy maszyn rolniczych oraz autodiagnostyką informującą o zużywających się elementów eksploatacyjnych” – wymienia Sławomir Dobrzański, dyrektor Ośrodka Badań i Rozwoju firmy SaMASZ.


Z nową kolorystyką w kolejną dekadę

Firma zaplanowała działania mające na celu wyróżnienie SaMASZ na tle konkurencji. Staranne połączenie odcieni klasycznej zieleni SaMASZ oraz czarnego matu, wizualizują szeroko zakrojone prace nad nowościami. Zmiana koloru dodatkowego z jasno-szarego na czarny, podkreśla innowacyjność i zaawansowanie technologiczne oraz jakość nowych produktów. Wprowadziliśmy również akcenty w kolorze czerwonym jako ostrzeżenie do ostrożnego użytkowania. Te zmiany, wyróżniają markę na tle branży Agro.

Jak ona będzie? Rozwój fabryki w ramach Przemysłu 4.0 umożliwia w coraz większym stopniu korzystanie z rozwiązań sztucznej inteligencji, analizy danych, chmury obliczeniowej, Internetu Rzeczy i automatyzacji procesów. Połączenie tych możliwości z wieloletnim doświadczeniem pracowników firmy SaMASZ pozwala rolnikom z zaufaniem oczekiwać kolejnych nowoczesnych odsłon maszyn rolniczych. Zapewne będą to rozwiązania tak ciekawe jak niedawno zaprezentowany zestaw kosiarek tylnych KDD 911 STH ISOBUS. Wprowadził on SaMASZ do światowej ligi mistrzów elektroniki użytkowej maszyn rolniczych. Stało się tak za sprawą certyfikacji AEF ISOBUS. Dzięki temu sterowaniu, praca zestawu kosiarek i ich obsługa może odbywać się z poziomu terminala ciągnika zgodnego ze standardem ISOBUS.

„SaMASZ jest jedyną polską firmą należącą do stowarzyszeń AEF i VDMA. Nasze członkostwa w strukturach tych organizacji branżowych, pozwalają nam trzymać rękę na pulsie zmian zachodzących w technice rolniczej” – podkreśla Karol Wdziękoński, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy SaMASZ.

Polska rodzinna firma SaMASZ jest cały czas na drodze rozwoju i dzięki wielomilionowym inwestycjom oraz oddanym pracownikom, osiągnęła poziom producenta klasy światowej. Dzisiaj maszyny rolnicze SaMASZ pracują na łąkach całego świata, gdzie nie tylko ułatwiają pracę rolników, ale pozwalają im pozyskiwać paszę o wysokiej jakości. To produkty klasy premium „Made in Poland”.

Loteria 40 nagród na 40-lecie. Wygraj maszyny rolnicze od SaMASZ

Z okazji 40-lecia firmy SaMASZ trwa loteria, w której do wygrania jest 40 nagród. Mogą je zdobyć osoby, które w okresie od 1.10.2023 r. do 31.10.2024 r. kupiły lub kupią nową maszynę SaMASZ. Obowiązuje zasada podziału nagród w zależności od wartości sprzętu zakupionego u autoryzowanego dealera SaMASZ. Nagrodą główną jest Toyota Hilux. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.samasz-loteria.pl

maszyny rolnicze
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x