sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Światowe zbiory pszenicy mogą przekroczyć 800 mln ton w sezonie 2023/24

spot_img

W majowym raporcie USDA (podaży i popytu na światowym rynku) podniesiona została nieco produkcja pszenicy (rekordowa) w kończącym się sezonie 2022/23, która powinna zamknąć się w 788,5 mln ton (+0,3 mln ton od maja). Przełożyło się to na korektą w górę (w stosunku do maja) zapasów na koniec sezonu, do 266,7 mln ton. W związku z tym, że produkcja nie nadąża za konsumpcją, w skali roku zapasy pszenicy spadną o ponad 2%.

Rekordowe prognozy dla pszenicy na nowy sezon (2023/24)

W swoim kolejnym raporcie na nowy sezon Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oszacował światowe zbiory pszenicy na rekordowe 800,2 mln ton, czyli o 10,4 mln ton więcej niż jeszcze w maju i o prawie 12 mln ton powyżej rekordu z obecnego sezonu.

Światowe zbiory pszenicy w sezonie 2023/24 powinny mocno przewyższyć rekord z obecnego sezonu, ale produkcja tego zboża obniży się u dwóch głównych eksporterów.

Największy spadek zbiorów odnotować powinna Australia (z rekordowych 39 do 29 mln ton), Rosja (z rekordowych 92 do 85 mln ton) i Ukraina (z 22 do 17,5 mln ton). Mniejsze niż rok temu zbiory pszenicy oczekiwane są też w Kazachstanie (-2,4 do 14 mln ton). Śladem mniejszej produkcji pójdzie też mniejszy niż w tym sezonie eksport z Australii, ale sprzedaż zagraniczna rosyjskiej pszenicy jeszcze wzrośnie (+2 do 46,5 mln ton) w stosunku do obecnego poziomu. USDA oczekuje również większego popytu na unijne ziarno na globalnym rynku (z 34,5 do 38,5 mln ton), co daje szanse na odbicie w górę cen.

Wymienione wyżej spadki oczekiwanej produkcji powinny zostać jednak z nawiązką zrekompensowane przez dużo lepsze zbiory pszenicy w Argentynie (+7 do 19,5 mln ton), Kanadzie (z 34 do 37 mln ton), UE (z 134 do 140,5 mln ton), Indiach (z 104 do 113,5 mln ton) i lekki wzrost w Chinach.

Globalne zużycie pszenicy w sezonie 2023/24 prognozowane jest na 796,1 mln ton (+4,4 mln ton – m/m), co oznacza że będzie ono niższe od poziomu produkcji.

Konsekwencją korekt prognoz podaży i popytu jest podniesienie aż o 6,4 mln ton (m/m) oczekiwanych zapasów pszenicy na koniec nowego sezonu do 270,7 mln ton (+4,1 mln ton – r/r).

Zapowiadają się kolejne słabe zbiory pszenicy w USA!

Zgodnie z prognozą USDA, tegoroczna produkcja pszenicy w Stanach Zjednoczonych będzie zbliżona do bardzo słabego 2022 roku i powinna tylko nieznacznie przekroczyć 45 mln ton. Oczekiwane niższe niż rok temu, ale nieco powyżej oczekiwań z maja, plony powinny być zrównoważone wzrostem areału. Ze względu na olbrzymie straty w zasiewach ozimych, w skali wszystkich upraw pszenicy (ozime i jare) zebrane będzie tylko 74% zasianego areału.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x