środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Średnia krajowa cena pszenicy jest najwyższa w historii

spot_img

Ostatni rok przyniósł gwałtowny wzrost cen większości surowców. Prym wiodły metale i surowce energetyczne, w tym gaz i ropa. Ceny na wymienionych rynkach często podwoiły się ciągnąc w górę ceny środków produkcji wykorzystywanych w przemyśle i  rolnictwie. Nie powinien dziwić zatem wzrost cen zbóż, którego tempo pozostaje jednak mocno w tyle za cenami nawozów, energii, czy paliw.

Oficjalne dane MRiRW pokazują, że wszystkie zboża notują w tym roku wieloletnie rekordy cen, a większość z nich przebiło poziomy płacone w czerwcu za stare zbiory.

Ceny średnie krajowe siedmiu zbóż wzrosły, a w czterech przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu 04-10.10.2021. Dane MRiRW pokazują, że skala podwyżek była większa niż w przypadku zbóż taniejących.

Do grupy zbóż, które podrożały w ostatnim tygodniu należała pszenica skupowana na konsumpcję. Cena średnia tony tego zboża to 1056 zł/t, po wzroście o 38 zł/t (+3,7%) w skali tygodnia.

Jest to najwyższy poziom ceny średniej pszenicy konsumpcyjnej w historii raportowania.

Za pszenicę o przeznaczeniu paszowym płacono średnio 1048 zł/t, czyli tyle samo co w tygodniu poprzedzającym.

W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę konsumpcyjną (1069 zł/t) płacono w makroregionie południowym, a ziarno paszowe najdroższe było w makroregionie północno-zachodnim (1077 zł/t).

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen krajowej pszenicy są o 38%, kukurydzy o 1/3, a żyta konsumpcyjnego aż o 65% wyższe niż rok temu.

Dla porównania notowania zbóż na giełdzie Matif w Paryżu:

Ceny mąki (ostatnia tabela)

Cena hurtowa mąki wzrosła r/r o poziom zbliżony do wzrostu cen zbóż, ale wzrost cen detalicznych  jest jeszcze nieduży. Oznacza to, że handel bazuje na starych zapasach i dopiero przed nami są większe wzrosty cen mąki w sklepach.

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2020 i 2019.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
2 lat temu

Wypadałoby napisać również o cenach NAWOZÓW MINERALNYCH,szczególnie o cenie SALETRY AMONOWEJ!!! Gdy pszenica podrożała kilka,kilkanaście %,SALETRA podrożała ponad 300% !!!! To jest dopiero SKANDAL!!!

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x