sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Sierpień przyniósł dalsze podwyżki na krajowym rynku paliw

spot_img

Obniżenie wydobycia ropy przez kraje zrzeszone w kartelu OPEC+Rosja, ale głównie przez Arabię Saudyjską, ciągnie w górę wyceny surowca na giełdach. Za tym idą podwyżki cen paliw na krajowym rynku.

W cenniku hurtowym PKN Orlen, w skali tygodnia kończącego się 2-go sierpnia 2023, cena netto benzyny 95-oktanów wzrosła o 4 grosze (+21 groszy tydzień wcześniej), a diesla o 6 groszy na litrze (+17 groszy tydzień wcześniej). W lipcu ceny hurtowe dwóch głównych paliw wzrosły odpowiednio o 37 gr/t (Pb95) i 33 gr/l (ON). W ostatnim tygodniu do wzrostu cen w rafineriach przyczynił się dodatkowo słabszy złoty.

Notowania giełdowe ropy Brent sięgały 83,5 usd/b przed tygodniem, by wzrosnąć do blisko 85,5 usd/b w środowe popołudnie (02.08.2023). Obserwowane poziomy cen są teraz najwyższe od połowy kwietnia tego roku, a notowania surowca wybiły się w górę z szerokiego trendu bocznego (67-75 usd/b w cenach zamknięcia), w którym ropa Brent pozostawała od pierwszych dni maja do 10-lipca. Ceny surowca rosną za sprawą ograniczenie podaży przez kartel OPEC+. Jednak wcześniej obawy o przyszły popyt na surowiec i możliwość kontynuacji podwyżek stóp procentowych w USA i Europie ograniczały podwyżki.

Polski złoty osłabił się do dolara o prawie 7 groszy w skali tygodnia, a kurs usd wrócił w powyżej 4,05 zł. Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importowała w 2022 roku aż 30% diesla, 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG.

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol.pl w połowie 31-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,61 zł/l i 6,42 zł/l.

Oznacza to, że cena popularnej 95-ki oraz ON wzrosła o 7-8 groszy na litrze w skali tygodnia kończącego się 2-go sierpnia.

W tym samym czasie cena średnia LPG pozostała na niezmienionym poziomie 2,79 zł/l. Są to oficjalne cenniki, od których można uzyskać jednak duże upusty wakacyjne.

Od początku lipca sieci stacji paliw stosują rabaty rzędu kilkudziesięciu groszy (-30 gr/l w sieci Orlen), a to sprawia, że rzeczywiste ceny paliw są znacznie niższe. Jednocześnie większość małych, prywatnych stacji zmuszonych zostało do obniżenia cen (zwykle o wielkość rabatu), by konkurować z dużymi sieciami stacji.

Ceny średnie paliw w detalu: 02-08-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,19 zł/l (+6 gr/l);
• Pb95: 6,61 zł/l (+7 gr/l);

• ON: 6,42 zł/l (+8 gr/l);
• LPG:
 2,79 zł/l (0 gr/l).

Ceny paliw w hurcie systematycznie rosną od początku lipca przekładając się na coraz niższe marże stacji paliw. W konsekwencji potentaci na rynku (np. PKN Orlen) zaczęli podnosić ceny na swoich stacjach. Diesel w ostatnich tygodniach podrożał z 6,10 w połowie maja do 6,61 teraz, a jego cena jest najwyższa od początku maja tego roku. Benzyna 95 podrożała o 10 groszy w ciągu 2 ostatnich tygodni po dłuższej stabilizacji w okolicy 6,50 zł/l.

Ceny paliw w kraju w ujęciu tygodniowym

Na szczęście dla kierowców, ceny paliw są aktualnie dużo niższe w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie paliwa kosztują o 2-14% mniej niż przed rokiem.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Lepszym porównaniem jest pokazanie aktualnej ceny paliw w stosunku do okresu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie.

Okazuje się, że na stacjach ciągle płacimy z dwa główne paliwa o średnio 1,30 zł/l (Pb-95) i 1,06 zł/l (ON) więcej niż w tygodniu sprzed najazdu Rosji na Ukrainę. W niewielkim stopniu winny jest temu kurs USD/PLN, który był wtedy o kilka groszy niższy (ok. 4,0 zł), ale powinny to z nawiązką zrekompensować ciągle o prawie 10% niższe notowania ropy Brent (w okresie 20.02.2022 – 02.08.2023).

Mocno spadły marże stacji paliw!

W połowie 31-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON  minus 1 gr/l (-4 gr/l – tydzień wcześniej) i minus 2 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to  minus 3 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i tyle samo dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym

Ceny paliw w Unii Europejskiej na 24.07.2023 (w euro za litr):

Polska miała w lipcu zbliżone do swoich sąsiadów ceny detaliczne obu głównych paliw.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x