piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rozmowy w sprawie przywrócenia umowy zbożowej zakończyły się fiaskiem

spot_img

W poniedziałek w Soczi odbyło się spotkanie prezydenta Turcji z Władimirem Putinem. Podczas rozmów dyskutowano na temat przywrócenia udziału Rosji w Umowie Zbożowej na mocy której Ukraina wyeksportowała 33 mln ton zbóż i oleistych przez swoje czarnomorskie porty. Wspomniana umowa wygasła 18-go lipca, a ONZ i Turcja próbują bezskutecznie do porozumienia wrócić.

Na poniedziałkowym spotkaniu prezydent Federacji Rosyjskiej powtórzył jedynie żądania spełnienia obietnic w zakresie ułatwienia własnego eksportu towarów rolnych i nawozów przez Zachód. Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Erdogan zapowiedział, że Ankara przygotuje z ONZ nowe propozycje przedłużenia umowy w sprawie eksportu zbóż z Ukrainy.

Co ciekawe, przeciwko ustępstwom w stronę Rosji opowiada się sama Ukraina, która jednocześnie zaczęła samodzielnie organizować transporty morskie przez „korytarz humanitarny”.

Na razie porty Wielkiej Odessy opuszczają statki handlowe, które przebywały tam od czasu wybuchu wojny, a nie obejmowała ich umowa zbożowa.

Strona ukraińska stworzyła własny fundusz gwarancyjny na wypadek strat wynikających z ataków Rosjan na zagraniczne statki płynące do i z portów Wielkiej Odessy. Ukraina chce też uzyskać wsparcie militarne Zachodu w szlaków żeglugowych na Morzu Czarnym.

Źródło: agencja TASS

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x