piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rosyjska pszenica wypiera unijne ziarno z tradycyjnych rynków

spot_img

W sezonie 2023/24 dostawy pszenicy z UE do Afryki Północnej spadły o 25%, a na Bliski Wschód – o 60%, podczas gdy Rosja zwiększa eksport zboża do tych regionów. Stwierdzono to w raporcie FAS USDA „Grains: World Markets and Trade”, opublikowanym ostatnio.

Pszenica europejska traci swoje tradycyjne rynki w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Ze względu na bardzo silną konkurencję ze strony pszenicy rosyjskiej unijni dostawcy przegrywają cenowo w sytuacji często wyższych kosztów frachtu. Dlatego amerykańscy analitycy obniżyli prognozę eksportu dla UE w tym sezonie obniżono o 2 mln ton do 34,5 mln ton. Jednocześnie podnieśli rosyjski eksport o kolejny 1 milion ton do rekordowych 52 milionów ton (USDA).

Rekordowe zbiory pszenicy w Rosji poprawiają jej konkurencyjność na rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu

Wcześniej prawie 95% pszenicy importowanej do Arabii Saudyjskiej stanowiło ziarno europejskie, ale w tym sezonie (2023/24) kraj ten zaczął aktywnie kupować rosyjską pszenicę ze względu na jej niską cenę.

Główni eksporterzy pszenicy do Arabii Saudyjskiej na przestrzeni kilku sezonów:

Podobnie sytuacja wygląda w Algierii, gdzie 5 lat temu 85% rynku zajmowała pszenica durum z Kanady oraz pszenica konsumpcyjna z UE, zwłaszcza Francji, Niemiec i krajów bałtyckich. Aby jednak zdywersyfikować dostawców zbóż, rząd kraju obniżył wymagania fitosanitarne i od 2020 roku na rynek Algierii dostarczana jest pszenica z Rosji. Rusagrotrans szacuje, że w sezonie 2023/24 Rosja może wyeksportować do Algierii około 3 mln ton pszenicy.

Najwięksi eksporterzy pszenicy do Algierii:

Rosja odpowiada za 1/4 światowego eksportu pszenicy

Według USDA w tym sezonie udział Rosji w światowym rynku eksportowym pszenicy przekroczy 25%. Jednocześnie zmniejszy się zależność Rosji od jej trzech największych odbiorców (Turcji, Egiptu i Iranu) wraz ze wzrostem dostaw na nowe rynki.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x