Rosja wycofuje swoje gwarancje bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym, a także wycofuje się ze Wspólnego Centrum Koordynacyjnego w Stambule w związku z wygaśnięciem umowy zbożowej – poinformowało rosyjskie MSZ.
Rosja po raz kolejny powtórzyła tezę, że Zachód nie wywiązuje się z obiecanych porozumień w sprawie eksportu rosyjskiego amoniaku i nie przywraca Rossielchozbanku do systemu SWIFT.
Agresor użył też argumentu, że ukraińska żywność rzekomo nie jest eksportowana do krajów potrzebujących, ale do krajów o wysokich i ponadprzeciętnych dochodach, w tym do UE.
Tym samym Rosja sprzeciwia się dalszemu przedłużaniu umowy i poinformowała o tym fakcie stronę turecką i ukraińską oraz Sekretariat ONZ.
„Oznacza to wycofanie gwarancji bezpieczeństwa żeglugi, ograniczenie morskiego korytarza humanitarnego, przywrócenie reżimu tymczasowo niebezpiecznego obszaru na północno-zachodnim Morzu Czarnym oraz rozwiązanie JCC w Stambule. Bez udziału Rosji Inicjatywa Czarnomorska przestanie funkcjonować 18 lipca” – czytamy w oświadczeniu.
Jednocześnie Rosja zezwoli na wznowienie korytarza zbożowego, jeśli zachodnie stolice naprawdę docenią Inicjatywę Czarnomorską i zaczną poważnie rozważyć wypełnienie swoich zobowiązań i faktyczne usunięcie spod sankcji rosyjskich nawozów i żywności. Dopiero po uzyskaniu konkretnych rezultatów, a nie obietnic i zapewnień, Rosja będzie gotowa rozważyć wznowienie porozumienia – dodało MSZ kraju agresora.
Rozwiązanie umowy zbożowej
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że negocjacje w sprawie „umowy zbożowej” zostały skutecznie zakończone.
Ambasada Rosji na Białorusi przekazała Ukrainie notę, w której stwierdziła, że inicjatywa zbożowa powinna zostać całkowicie zakończona z dniem 18 lipca.
Jednocześnie prezydent Turcji Recep Erdogan uważa, że Władimir Putin chce kontynuacji umowy i planuje omówić tę sprawę na sierpniowym spotkaniu.
Od sierpnia 2022 r. średnio aż 48% miesięcznego ukraińskiego eksportu produktów rolnych przechodziło korytarzem zbożowym na Morzu Czarnym.
Źródło: UkrAgroconsulr