środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pszenica nadal w dół, ale kukurydza i rzepak zyskały nieco w minionym tygodniu

spot_img

Unijna i amerykańska pszenica taniała mocno w tygodniu kończącym się 1-go marca. Kontrakt terminowy na marcową pszenicę na giełdzie Euronext-Paryż stracił w piątek o 8 euro/t do 182,75 eur/t – najniżej od sierpnia 2020 r. Jednocześnie pszenica z nowego zbioru (termin wrześniowy) kosztuje już tylko ok. 200 eur/t.

Wycenom pszenicy nie pomaga pogarszający się stanu upraw ozimych we Francji. Według FranceAgriMer w tygodniu 19 – 25-lutego udział zasiewów pszenicy miękkiej w dobrej lub doskonałej kondycji spadł z 69% do 68% (w zeszłym roku 95%).

Rosyjska i ukraińska pszenica wywierają presję na światowe ceny tego zboża

Cały czas o światowych cenach tego zboża decyduje olbrzymia podaż taniego ziarna z basenu Morza Czarnego. Eksport pszenicy z Federacji Rosyjskiej według szacunków SovEkon wyniósł w lutym 3,8 mln ton (3 mln ton w lutym 2023 r.). W tym samym czasie (luty) Ukraina wyeksportowała 2,55 mln ton (o 60% więcej niż w lutym 2023 r.).

Najbliższa seria unijnej kukurydzy zyskała skromne 2 euro w skali tygodnia

Seria marcowa na unijną kukurydzę podrożała w minionym tygodniu o 2 euro do 174 eur/t. Seria na nowy zbiór (listopadowa) wyceniana była w piątek na niespełna 180 eur/t. Są to okolice kilkuletnich minimów.

Lekkie wsparcie dla cen unijnej kukurydzy pochodziło w minionym tygodniu z Chicago, gdzie kontrakt na to zboże zaliczył kilka sesji wzrostowych po wcześniejszym spadku do 3,5-letniego dołka. Szans na większe odbicie na razie nie widać, ponieważ tania kukurydza z Brazylii i Ukrainy nadal wywiera presję na ceny.

Notowania rzepaku poruszały się w minionym tygodniu nieco powyżej 410 eur/t

Dla najbliższej serii rzepaku tydzień zaczął się od kilkumiesięcznych minimów (407,5 eur/t na poniedziałkowym zamknięciu). Jednak już we wtorek ceny wróciły powyżej 410 eur/t, gdzie pozostały do końca tygodnia. Rzepakowi pomogło zatrzymanie spadków notowań kanadyjskiej canoli i kontraktów na kompleks sojowy. Za oceanem notowania wspomnianych towarów pozostają jednak w okolicy poziomów z 2020-21 roku.

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 01.03.2024):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x