czwartek, 22 lutego, 2024

Prognoza cen głównych zbóż i rzepaku na koniec 2024 roku

spot_img

Według najnowszego Kwartalnika Agrobiznesu ostatni kwartał przyniósł względną stabilizacją na światowym rynku zbóż. W związku z tym analitycy banku Credit Agricole podtrzymują swoją ocenę, zgodnie z którą w bieżącym sezonie nie ma już przestrzeni do dalszego silnego spadku cen zbóż. Wynika to z nadal napiętej sytuacji popytowo – podażowej na tym rynku, a także podwyższonej niepewności związanej z wojną w Ukrainie.

Według najnowszej prognozy w kolejnych miesiącach ceny zbóż w coraz większym stopniu determinowane będą przez oczekiwania uczestników rynku dotyczące wielkości zbiorów w sezonie 2024/2025.

Prognoza cen zbóż na koniec obecnego i 2024 roku

Polsce powinny wynieść na koniec 2023 roku odpowiednio ok. 930 zł/t i 840 zł/t na koniec 2023 r. i ok. 1070 zł/t i 910 zł/t na koniec 2024 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla przedstawionej prognozy są warunki agrometeorologiczne wśród kluczowych światowych producentów i eksporterów zbóż w sezonie 2024/25

Prognoza krajowych cen pszenicy

Prognoza krajowych cen kukurydzy

Wzrost cen rzepaku powinien być ograniczony

Analitycy Credit Agricole uważają, że mimo prognozowanego spadku zapasów rzepaku, wzrost jego cen ograniczany będzie przez odbudowę światowych zapasów pozostałych roślin oleistych, w szczególności soi i ziaren słonecznika.

W konsekwencji prognoza banku zakłada, że w najbliższych kwartałach ceny rzepaku będą kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym.

ZOBACZ TAKŻE: Przed nami dalszy spadek cen trzody chlewnej?

Na koniec 2023 r. rzepak będzie kosztował ok. 1930 zł/t i ok. 2300 zł/t na koniec 2024 r.

Prognoza cen rzepaku w kraju

Głównymi czynnikami ryzyka dla prognozy jest kształtowanie się warunków agrometeorologicznych wśród kluczowych producentów roślin oleistych.

Źródło: Credit Agricole

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x