czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Produkcja zbóż i rzepaku załamie się w Australii po trzech rekordowych sezonach

spot_img

Australijskie biuro statystyczne (ABARES) opublikowało we wtorek (06.06.2023) swoje wstępne szacunki dotyczące upraw ozimych w Australii, które znajdują się obecnie na końcowych etapach sadzenia.

W przypadku pszenicy produkcja w sezonie 2023/24 prognozowana na 26,2 mln ton, co oznacza spadek o 33 procent z 39,2 mln ton zebranych w sezonie 2022/23.

Zbiory jęczmienia z nowych upraw wyniosą 9,9 mln ton, co oznacza spadek o 30% w porównaniu z 14,1 mln ton w zeszłym roku.

Zbiory rzepaku oczekiwane są na poziomie 4,9 mln ton – oznacza to spadek o 41% w stosunku do historycznego obecnego poziomu 8,3 mln ton. Raport przewiduje, że całkowita produkcja roślin ozimych w Australii spadnie o 34% do 44,9 mln ton w sezonie 2023/24.

Sytuacja nie wygląda jednak aż tak źle, jeśli porównamy oczekiwane wyniki ze średnią 10-letnią.

Produkcja spadnie o 3%

ABARES prognozuje, że produkcja roślin ozimych z nadchodzących zbiorów spadnie o 3% poniżej 10-letniej średniej do 46,4 mln ton w latach 2022/24, a perspektywy plonów są poniżej średniej ze względu na oczekiwane opady poniżej średniej w zimie i na wiosnę.

Z bardziej pozytywnego punktu widzenia, wysokie ceny plonów, dobre sezony i rekordowe dochody gospodarstw rolnych w ciągu ostatnich trzech lat oznaczają, że wielu hodowców utrzyma silną pozycję finansową pomimo spadku produkcji. Zachęci to rolników do uprawy roślin w tym sezonie, a jednocześnie pozwoli niektórym hodowcom odłogować większą część padoków na suchych obszarach”.

Przewiduje się, że obszar uprawy pszenicy spadnie o 2% do 12,8 mln ha, a obszar uprawy jęczmienia wzrośnie o 4% do 4,3 mln ha, głównie ze względu na zdolność roślin do znoszenia bardziej suchych warunków w porównaniu z pszenicą i rzepakiem.

„Patrząc w przyszłość, znaczącym zagrożeniem dla zimowego sezonu upraw 2023/24 jest możliwość wystąpienia El-Nino i dodatniego dipola na Oceanie Indyjskim, które mogą wystąpić w tym roku”.

Opady deszczu poniżej średniej

„Patrząc w przyszłość, rozwój zdarzenia El-Nino prawdopodobnie spowoduje opady deszczu poniżej średniej we wschodniej Australii w okresie zimowym”.

Pomimo spadku produkcji i zjawisk pogodowych, krajowe nasadzenia upraw ozimych pod zbiory w 2023/24 mają pozostać na historycznie wysokim poziomie 23,3 mln ha, czyli o 6 procent powyżej 10-letniej średniej do 2022-23.

Źródło: ABARES

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JagoFarm
JagoFarm
1 rok temu

Nie wiem co to za agronom pisał ten artykuł ale niech idiota zapamięta że pszenicę rzepak się sieję a nie sadzi

Mandalorianin
Mandalorianin
1 rok temu
Reply to  JagoFarm

Bo w krajach rozwiniętych zboża i rzepak się sądzi
„Tak każe obyczaj”

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x