Informacje uzyskane od hurtowników sugerują, że importowany olej napędowy powinien na stacjach paliw kosztować już ok. 7,15 zł/l. Wynika to z rosnących cen tego paliwa na świecie i oczywiście z wysokiego kursu dolara i euro.
Tymczasem polityka cenowa PKN Orlen (państwowy monopolista) sprawia, że stacje paliw zmuszone są sprzedawać to paliwo po ok. 6,40-6,50 zł/l. Co ważne, są to ceny zbliżone do oficjalnej ceny hurtowej ogłaszanej codziennie przez PKN Orlen. Faktyczne ceny sprzedaży na wielu stacjach są jeszcze niższe z uwagi na analogiczne do Orlenu promocje wakacyjne.
Niektórzy hurtowi dostawcy paliw informują, że w ostatnich dniach pojawiły się problemy w zaopatrzeniu w olej napędowy. Chodzi tu oczywiście o dostępność paliwa po cenach, które PKN Orlen publikuje oficjalnie na swojej stronie internetowej.
Do niedawana koncern PKN Orlen stosował znaczne upusty od oficjalnego cennika dla poszczególnych odbiorców hurtowych. Z rozmowy z jednym z takich przedsiębiorców wynika, że obecnie trzeba doliczyć do oficjalnej ceny hurtowej (cennik Orlenu) +30 gr/l. Stąd cena zakupu diesla sięga teraz dla tego przedsiębiorcy blisko 7,0 zł/l (z VAT). Do tego handlowiec zajmujący się sprzedażą paliw musi doliczyć swoją marżę. Cena rośnie wtedy do znacznie powyżej 7,0 zł/l.
Ekonomicznie uzasadnione jest zatem kupowanie przez rolników znacznie tańszego paliwa bezpośrednio na stacjach.
O ile duże sieci stacji poradzą sobie jakoś z problemem ujemnych marż detalicznych, to małe stacje prywatne mogą być zmuszone do wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży lub nawet zawieszenia działalności. Pozostanie im jedynie nadzieja, że na rynku globalnym ropa i paliwa gotowe zaczną tanieć, a złoty się umocni.
Kilka telefonów wykonanych do stacji paliw (woj. lubelskie) nie potwierdza plotek o ograniczeniach w sprzedaży ON. Paliwo to jest tam dostępne i jak na warunki rynkowe ma atrakcyjną cenę, nawet bez wakacyjnych promocji.
Ceny średnie paliw w kraju
Marże stacji paliw
Marże modelowe (cena średnia na stacjach – cena hurtowa PKN Orlen) stacji paliw oscylowały od kilku tygodni wokół zera.
Ceny ON w Unii Europejskiej (na 21.08.2023):
Warto zwrócić uwagę, że ceny krajowe diesla są jednymi z najniższych w UE.
Źródło: PKN Orlen, KE