czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Oliwa z oliwek towarem luksusowym? Hiszpania walczy z kradzieżami

spot_img

W ostatnim czasie ekstremalne upały występujące w Hiszpanii spowodowały, że ceny oliwy z oliwek drastycznie wzrosły. Dodatkowo ze względu na temperatury jej produkcja spadła, co sprawia, że z podstawowego artykułu spożywczego stała się towarem luksusowym.

Kryzys pogarsza susza i brak zapasów

Jak informują hiszpańskie media, cena oliwy z oliwek kontynuuje nieprzerwany wzrost. Sytuacja spowodowana długotrwałą suszą i ekstremalnymi upałami, które spowodowały spadek produkcji w ciągu ostatnich dwóch lat o blisko 60 proc. Doprowadziło to do braku zapasów i zmniejszenia państwowej produkcji. 

Hiszpańscy rolnicy alarmują, że sytuacja jest dramatyczna, a potęguje ją konkurencja spoza granic UE – głównie Maroka. Najbardziej poszkodowani są producenci w Andaluzji — 200 tys. rodzin, które pozostały praktycznie bez dochodów. Straty z ub. roku sięgają 2,8 mld euro.

Specjalne zabezpieczenia antykradzieżowe

Olbrzymie skoki cen przyczyniły się do licznych kradzieży. Pracownicy sklepów umieszczają na butelkach oliwy specjalne zabezpieczenia antykradzieżowe. Z kolei w zeszły wtorek doszło do kradzieży w samym gaju uprawnym. Złodzieje wynieśli stamtąd 56 tysięcy litrów oliwy z pierwszego tłoczenia! 

Źródło: portalspozywczy.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x