środa, 28 lutego, 2024

Notowania unijnej pszenicy zbliżają się do historycznych maksimów

spot_img

Ceny zamknięcia unijnej pszenicy przekroczyły z początkiem listopada 290 eur/t i rosną nadal. We wtorek (02.11.2021) kontrakt z dostawą w grudniu zamknął dzień wynikiem 292,75 eur/t (najwyżej od 2008 roku), ale w ciągu dnia wycena pszenicy z dostawą w grudniu wzrosła nawet do 297 eur/t – tylko minimalnie poniżej dziennego maksimum (300 eur/t) z września 2007 roku.

Notowania pszenicy w Paryżu:

Wzrostom notowań tego zboża sprzyja silny popyt eksportowy na unijne ziarno, który utrzymuje się mimo rosnących cen. W poniedziałek 1-go listopada Arabia Saudyjska kupiła na przetargu 1,3 mln ton europejskiej pszenicy (dwa razy więcej niż oczekiwano), a Egipt nabył 180 tys. ton tego zboża. Eksport unijnej pszenicy jest w tym sezonie dużo szybszy niż przed rokiem. Od 1-go lipca do 24-go października kraje UE wyeksportowały 8,9 mln ton pszenicy w porównaniu z 7,2 mln ton w analogicznym okresie sezonu 2020/21.

Na giełdzie w Paryżu kontrakt terminowy na pszenicę drożeje systematycznie od połowy września, czyli od momentu aktualizacji prognoz USDA, które pokazały gorszy obraz globalnego rynku pszenicy. W październikych prognozach Amerykanie poraz kolejny obniżyli światowe zbiory w tym sezonie, a na dodatek mocno zmniejszyli poziom zapasów na koniec sezonu 2020/21, czyli początkowych zapasów w bieżącym sezonie. Oczekiwane zużycie pszenicy zdecydowanie przekroczy produkcję, stąd mocno obniżono zapasy tego zboża na koniec sezonu.

Jeszcze w połowie września unijna pszenica oscylowała wokół 245 eur/t, by zyskać w ciągu kilku tygodni ponad 20%.

Szacunki tegorocznych zbiorów pszenicy na półkuli północnej są już znane. Z powodu suszy szczególnie duże straty w produkcji poniosły uprawy pszenicy jarej w USA i Kanadzie. Słabsze zbiory przydarzyły się też w Rosji i oczekiwane są w Argentynie. Wymienione kraje należą do ścisłej grupy głównych eksporterów pszenicy na świecie. Mniejsza podaż zostanie tylko częściowo złagodzona rekordową produkcją tego zboża na Ukrainie, dużo lepszą niż rok temu w UE i zapowiadanymi na doskonałe zbiorami w Australii.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA, Eur
onext-Paryż

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x