środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Notowania unijnej pszenicy są najwyższe od 2008 roku

spot_img

W Paryżu wycena najbliższej serii kontraktu wzrosła na poniedziałkowym zamknięciu sesji do 282 eur/t i była najwyższa od 2008 roku. Podobne poziomy zalicza amerykańska pszenica jara handlowana na giełdzie w Minneapolis, a w przypadku której katastrofalna susza obniżyła tegoroczne zbiory w USA  o połowę. Skala wzrostów notowań ozimej pszenicy miękkiej w Chicago jest mniejsza (tegoroczne zbiory tego zboża były dobre), ale i tak kontrakt przebił właśnie maksima z kwietnia i jest najwyżej wyceniany od 2012 roku.

Galopujące ceny pszenicy wynikają z napiętego bilansu w tym sezonie i silnego popytu, który nie maleje mimo wysokich cen.

Prognozowany wskaźnik światowego zużycia pszenicy do zapasów wyniesie w obecnym sezonie 35% i będzie najniższy od 5 lat.

Zbiory na półkuli północnej się zakończyły, ale do całkowitej podaży dojdą jeszcze żniwa na półkuli południowej, gdzie dominującą rolę odgrywa Australia i Argentyna.

Notowania najbliższej serii pszenicy w Paryżu (lewa oś) oraz w Chicago i Minneapolis (prawa oś):

Światowe zużycie pszenicy będzie w tym sezonie wyższe niż produkcja

Według USDA globalne zbiory pszenicy w tym sezonie powinny sięgnąć 775,9 mln ton, czyli o niespełna 1 mln ton powyżej poprzedniego sezonu. Prognozy, chociaż rekordowe, to są z miesiąca na miesiąc gorsze. W październiku kolejne cięcia produkcji (m/m) dotyczyły głównie Ameryki Północnej. Szacunki zbiorów w USA obniżono o 1,4 mln ton do 44,8 mln ton, a w Kanadzie o 2 mln ton do 21 mln ton. O 0,5 mln ton spadła też produkcja w Kazachstanie, co prawie w całości zostało zrekompensowane większymi zbiorami pszenicy w UE szacowanymi na 139,4 mln ton.

Oprócz korekty w dół produkcji, USDA obniżył mocno (-4,2 mln ton) globalne zapasy końcowe w starym sezonie, czyli początkowe dla sezonu 2021/22. Stąd też dodatkowo zmniejszyły się szacunki globalnej podaży ziarna.

Oczekiwane światowe zużycie pszenicy szacowane jest na rekordowe 787,1 mln ton i przewyższy produkcję.

W konsekwencji zapasy światowe pszenicy na koniec obecnego sezonu obniżono do 277,2 mln ton. Oznaczać to będzie spadek zapasów o 3,9% r/r – drugi sezon z rzędu.

Prognozowany wskaźnik światowego zużycia pszenicy do zapasów wyniesie w obecnym sezonie 35% i będzie najniższy od 5 lat. Sytuacja podażowo-popytowa jest jednak znacznie lepsza od sezonu 2012/13, kiedy to zgromadzone zapasy wystarczały na nieco ponad kwartał i diametralnie lepsza od katastrofalnego bilansu pszenicy w sezonie 2007/08. Wtedy to zapasy pszenicy spadały trzeci sezon z rzędu do 21% globalne zużycia (wystarczały na 2,5 miesiąca).

Wskaźnik rocznego zużycia pszenicy do zapasów:

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x