poniedziałek, 26 lutego, 2024

Notowania giełdowe pszenicy spadały drugi tydzień z rzędu

spot_img

W tygodniu zakończonym 10-grudnia 2021 amerykański kontrakt na miękką pszenicę ozimą (SRW) potaniał w Chicago o ponad 3%, a jego unijny odpowiednik o ponad 2%. Tydzień wcześniej oba kontrakty zaliczyły spadek o 4-5%. Ceny pszenicy rosły systematycznie do 24-listopada pod wpływem kolejnych prognoz USDA (te są najważniejsze dla kształtowania się cen) pokazujących pogarszający się bilans na globalnym rynku tego zboża. W efekcie unijna pszenica wspięła się na historyczny szczyt, a kontrakt w Chicago był najdroższy od 9 lat. Pszenica była przez wiele miesięcy motorem napędowym dla wzrostów na rynku giełdowym kukurydzy i w mniejszym stopniu soi. Dopiero przełom listopada i grudnia przyniósł większe przeceny notowań surowców, które zbiegły się w czasie z odkryciem nowego wariantu koronawirusa (omikron).

O ile kukurydza i soja (wykorzystywane w produkcji biopaliw), podobnie jak ropa, w miarę szybko odrobiły część dużej przeceny, to notowania pszenicy spadały nadal w oczekiwaniu na grudniowe prognozy USDA. Rynek oczekiwał lepszych niż w listopadzie danych o globalnej podaży i zapasach pszenicy po tym jak niektóre kraje półkuli północnej zaczęły korygować w górę dane o produkcji. Faktycznie prognoza USDA z 09.12.2021 zwiększyła, nawet bardziej niż oczekiwano, zbiory u kilku kluczowych producentów i eksporterów pszenicy w tym w Rosji, UE i Australii.  

Jednocześnie (zapowiadające się na rekordowe) mocno już zaawansowane zbiory na półkuli południowej wywierały presję na ceny światowe. Spadek popytu na ziarno z basenu Morza Czarnego obniżył ceny pszenicy na Ukrainie i w Rosji.

W poniedziałek (13.12.2021) ceny pszenicy, które pogłębiły spadki po publikacji raportu USDA, nieznacznie wzrosły, wspierane przez suchą pogodę w Stanach Zjednoczonych oraz informacje o zakupie przez Chiny nowej partii francuskiej pszenicy. Według źródeł handlowych Chiny kupiły 400-600 tys. ton francuskiej pszenicy z wysyłką w okresie styczeń – marzec, podczas gdy w zeszłym Państwo Środka kupiło duże ilości pszenicy australijskiej. Eksperci szacują wielkość eksportu francuskiej pszenicy do Chin w tym sezonie na 2 mln ton, co znacznie przekroczy wynik z ostatnich dwóch sezonów.

Wyższa produkcja i zapasy kukurydzy pokazane w grudniowym raporcie USDA nie doprowadziły jeszcze do gwałtownego spadku cen, ponieważ rynek otrzymał nowe czynniki wsparcia w postaci zwiększonego popytu na kukurydzę ze strony Chin, oraz ze strony producentów etanolu w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy rynku zaczęli też wyceniać spadek areału zasiewów kukurydzy na 2022 rok w USA, ponieważ rekordowo wysokie ceny nawozów azotowych będą preferować soję.

Zmiany okresowe notowań kontraktów giełdowych:

RZUT OKA NA WYKRESY (z godziny 15:30 – poniedziałek 14.12.2021):

Giełda w Paryżu (eur/t):  pszenica – marzec 2022, kukurydza – styczeń 2022

Giełda w Chicago (usd/100 buszli):  pszenica – grudzień 2021, kukurydza – grudzień 2021:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x