środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Krajowe ceny zbóż i rzepaku są najwyższe w historii

spot_img

Oficjalne dane MRiRW pokazują, że w końcówce października drożały wszystkie zboża i nasiona rzepaku, a ich ceny średnie krajowe (z wyjątkiem kukurydzy) wspięły się na historyczny szczyt.

W tygodniu 25-31.10.2021 średnia cena zakupu nasion rzepaku w zakładach tłuszczowych wzrosła aż o 7,5% do 3.107 zł/t i była najwyższa w historii notowań. Był to dziesiąty tydzień wzrostowy z rzędu, a aktualne ceny nasion są już o 88% wyższe niż przed rokiem. Trend wzrostowy na krajowym rynku pokrywa się z notowaniami rzepaku na giełdzie Matif. Tam kontrakt najbliższy na rzepak ustanowił swój historyczny szczyt 20-go października, zbliżając się do 700 eur/t.  

Ceny średnie zakupu nasion rzepaku:

Na rynku zbóż ceny windowane są przez eksporterów, którzy korzystają z niskich notowań złotego. Krajowi młynarze i wytwórnie pasz muszą konkurować o ziarno z magazynami portowymi. Zbliżone do historycznych maksimów są notowania pszenicy na giełdzie Matif w Paryżu, także z uwagi na silny popyt eksportowy i bardzo wysokie ceny tego zboża na świecie.

Dane MRiRW pokazują (tydzień 25-31.10.2021), że ceny średnie krajowe dziesięciu zbóż wzrosły, a tylko w jednym przypadkach spadły w krajowych punktach skupu w końcówce października.

Lekkie podwyżki cen dotyczyły też kukurydzy, która stanowiła blisko połowę zakupów. Swoje maksima (powyżej 1100 zł/t) kukurydza ustalała już w połowie września zanim jej ceny spadły do nieco powyżej 900 zł/t (cena średnia krajowa) na początku października. W drugiej połowie miesiąca kukurydza zaczęła korzystać z trendu wzrostowego panującego na rynku pozostałych zbóż.

Ceny średnie kukurydzy suchej:

Jedynym taniejącym zbożem (średnio w kraju) w analizowanym tygodniu była pszenica paszowa – wyceniona na 1102 zł/t, która jednak już tydzień wcześniej ustanowiła historyczny szczyt – 1110 zł/t.

Tymczasem cenę średnią krajową tony pszenicy konsumpcyjnej ustalono na 1107 zł/t (najwyżej w historii), po wzroście o 2,5% w skali tygodnia.

Ceny średnie pszenicy konsumpcyjnej:

W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę konsumpcyjną (1113 zł/t) płacono w makroregionie południowym, a ziarno paszowe najdroższe było w makroregionie północno-zachodnim (1136 zł/t).

Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy (konsumpcyjnej i paszowej) są w kraju o 36%, a kukurydzy o 33% wyższe niż rok temu. Wszystkie zboża oprócz kukurydzy notują teraz wieloletnie rekordy cen.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x