sobota, 24 lutego, 2024

Kontrakty giełdowe na zboża zamknęły tydzień spadkami

spot_img

Unijnej pszenicy szkodzi umacniające się euro

W czasie piątkowej sesji (24.11.2023) wycena grudniowego kontraktu na pszenicę spadła poniżej 220 eur/t, tracąc 13,25 euro w skali tygodnia i blisko 20 euro w ciągu miesiąca. Obecna wycena serii grudniowej pszenicy jest najniższa od 2 lat, podczas gdy dla serii najbliższej jest to blisko 3-miesięczny dołek.

Spadek ceny pszenicy jest bezpośrednią reakcją na 2% wzrost kursu euro do dolara (w skali tygodnia) do poziomu 1,094 (najwyżej od końca sierpnia). Gwałtowny wzrost kursu euro do dolara obniża konkurencyjność francuskiego (też unijnego) eksportu pszenicy w sytuacji i tak olbrzymiej konkurencji dostawców z Rosji i Ukrainy.

Dane KE pokazują, że eksport pszenicy miękkiej z UE obniżył się w tym sezonie o 19% (na 19.11.2023) do 11,59 mln ton.

Poprawa warunków pogodowych we Francji umożliwiła gwałtowny wzrost zasiewów. Powinno to pomóc w nadrobieniu części opóźnień spowodowanych złą pogodą która trwa tam od połowy października. 
FranceAgriMer poinformował, według stanu na 20 listopada, że we Francji zasiano 74% pszenicy ozimej w porównaniu z 71% w poprzednim tygodniu. Odsetek pszenicy ocenionej jako „dobry do doskonałej” wyniósł 83%, co oznacza spadek o 3 punkty w tygodniu w porównaniu z 91% w zeszłym roku.

FranceAgriMer oszacowało, że do 20 listopada zebrano 98% areału kukurydzy w porównaniu z 97% w poprzednim tygodniu.

Notowania unijnej kukurydzy poruszają się w trendzie bocznym

Na giełdzie Euronext-Paryż wycena najbliższej serii kukurydzy spadła w skali tygodnia o 1,25 euro w skali minionego tygodnia do 204,75 eur/t.

Notowania unijnej kukurydzy z dostawą w lutym poruszają się w listopadzie w trendzie bocznym 204,5-208,5 eur/t (ceny zamknięcia) po tym jak na początku miesiąca kontrakt ten ustanowił swoje historyczne minimum 204,5 eur/t (najniższe zamknięcie dnia tej serii).

Presja na ceny kukurydzy płynie z Chicago, gdzie analogiczny kontrakt zamknął piątkową sesją najniżej od 3 lat. USA kończą właśnie rekordowe zbiory kukurydzy, które doprowadzą do 60% wzrostu krajowych (USA) zapasów na koniec obecnego sezonu. Wzrosły też znacznie prognozy zbiorów tego zboża na Ukrainie, w Rosji i minimalnie w UE. Konkurencja na rynku eksportowym jest bardzo duża, a o przyszłych cenach zadecydują zmieniające się perspektywy zbiorów w Ameryce Południowej.

Od początku października unijny rzepak pozostaje w przedziale 420-450 eur/t

Na giełdzie Euronext-Paryż (MATIF) kontrakt na rzepak z dostawą w lutym 2024 od początku października notowany jest w szerokim przedziale 420-450 eur/t. Są to poziomy o blisko 10% powyżej historycznego dołka tej serii (ok. 400 eur/t) z końca maja tego roku. Komfortowy bilans rzepaku w UE oraz import gotowych olejów roślinnych hamują wzrostowe ruchy cen rzepaku na giełdzie paryskiej.

Niższe w ostatnich tygodniach ceny ropy też przyczyniają się do tej tendencji. Z drugiej strony drożejąca soja wspierała notowania rzepaku w I połowie listopada. W ostatnich dniach notowania soi zaczęły jednak spadać pod wpływem poprawy prognoz pogody dla Brazylii. To właśnie zmieniające się oczekiwania produkcji soi w Ameryce Południowej będą decydować o notowaniach rzepaku w kolejnych miesiącach.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste

Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 24.11.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CboT, Euronext-Paryż

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x