piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Kontrakty giełdowe na zboża i oleiste taniały drugi tydzień z rzędu

spot_img

W skali tygodnia kończącego się 7-go czerwca 2024 roku notowania najbliższej serii pszenicy SRW obniżyły się w Chicago aż o 10% do 230,7 usd/t.

Wyceny amerykańskiej pszenicy gwałtownie spadają i są obecnie na najniższym poziomie od ponad miesiąca. Wpływa na to szybki postęp zbiorów amerykańskich i żniwa spodziewane w basenie Morza Czarnego. Jednocześnie niedawne zakupy pszenicy przez Algierię, Egipt i Tunezję po raz kolejny podkreśliły dominację ziarna pochodzącego z basenu Morza Czarnego na arenie międzynarodowej.

Piątkowy spadek cen wynikał dodatkowo z umocnienie dolara i decyzji Turcji o zakazie importu pszenicy do połowy października.

Unijna pszenica potaniała o ponad 15 euro w skali tygodnia

W Paryżu seria najbliższa na pszenicę straciła na wartości 15,5 euro (-6%) w minionym tygodniu i kosztowała w piątek 243,75 eur/t (najniżej od miesiąca). Tempo przecen w Paryżu jest mniejsze niż za oceanem w nadziei, że unijnemu eksportowi pomoże osłabienie euro i perspektywa gorszych zbiorów na Ukrainie i w Rosji.

Ceny kukurydzy zmieniają się w ślad za pszenicą i pod wpływem korzystnych warunków upraw w Stanach Zjednoczonych. Unijny kontrakt na kukurydzę (termin najbliższy) potaniał w ubiegłym tygodniu o 2,7% do 217 eur/t, podczas gdy najbliższy termin amerykańskiej kukurydzy stracił na wartości 3,4% i kosztował 176,6 usd/t.

Soja i unijny rzepak są najtańsze od miesiąca

Korzystniejsze warunki klimatyczne obserwowane w Kanadzie i Australii, a także szybki postęp siewów soi w Stanach Zjednoczonych wywierają silną presję na rynek oleistych. W piątek dodatkowym czynnikiem prospadkowym dla wszystkich amerykańskich kontraktów było skokowe umocnienie się dolara wobec euro i powrót do spadków w notowaniach ropy naftowej.

W Chicago kontrakt na soję ma za sobą 8 sesji spadkowych na 9 ostatnich, a w skali tygodnia najbliższa seria kontraktu potaniała o 5,5%. W tym samym czasie kontrakt na unijny rzepak potaniał o 22 euro (-4,6%) do 465 eur/t. W obu przypadkach piątkowe poziomy wycen były najniższe od początku maja 2024 r.

Okresowe zmiany notowań:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x