środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Komisja Europejska po raz kolejny tnie swoje prognozy zbiorów zbóż w tym roku

spot_img

Według prognozy Komisji Europejskiej z 27-go lipca 2023, tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w UE-27 powinny wynieść 276,02 mln ton. Oznacza to, że oczekiwania spadły o 4,6 mln ton (-1,6%) w stosunku do prognozy sprzed miesiąca, do 276,0 mln ton. Nadal najnowsze szacunki opiewają na zakładają 3,1% wzrost produkcji w stosunku do słabego 2022 roku, ale są już o 2,5% poniżej średniej 5-letniej.

Ostatnie cięcie prognoz wynika z korekty w dół plonów średnich (-1,7% m/m dla zbóż razem) spowodowane niekorzystną pogodą (patrz tabela poniżej).

Średnie plony zbóż w UE-27 (w t/ha)

Tegoroczny wzrost produkcji zbożowej w porównaniu z 2022 rokiem zawdzięczać powinniśmy wzrostowi, aż o 1/5 zbiorów kukurydzy po katastrofalnej suszy z ubiegłego roku.

Zbiory zbóż w UE (w tys. ton)

Warto jednocześnie zauważyć, że zapowiadane zbiory kukurydzy są teraz gorsze niż miesiąc wcześniej i powinny się zmniejszyć o 8,5% w stosunku do średniej pięcioletniej.

Komisja Europejska oczekuje, że produkcja pszenicy miękkiej w UE wyniesie w tym roku 127,4 mln ton (-2,5 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy). Będzie to wynik o tylko 0,5% lepszy niż rok temu i blisko 2% powyżej średniej z pięciu lat.

Zdaniem KE eksport pszenicy miękkiej powinien utrzymać się w sezonie 2023/24 32,0 mln ton.

Szacunkowe zbiory jęczmienia opiewają teraz na 49,1 mln ton (-0,9 mln ton – m/m), a kukurydzy na 63,2 mln ton (-0,7 mln ton – m/m).

Produkcja zbóż w UE w latach 2011-2023 (w tys. ton)

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x